Biliyor musun? Eminim Sizde Böyle Yapmışsınızdır

yilmaz27

Ne Mutlu Türküm Diyene
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
soru-isareti.jpg

Soruyu tekrarlıyorum...

Soru: Biliyormusun ne oldu ?

cevap: Hayır ya da ne oldu

Burada önemli olan cevap değil. Önemli olan sorulan sorudur.

Neden ? soru: Öyle ki tanıdığım insanlar kendi yaptığı ya da yaşadığı bir şey'i anlatmaya başlamadan önce başına biliyormusun sorusunu eklerler.
Fakat insanlar sadece bir saniye düşünseler biliyor musun demenin ne kadar gereksiz bir soru olduğunu anlarlar.

Neden gereksiz :

Gereksiz çünkü sadece sizin bildiğiniz bir şeyi karşınızdakinin bilmesini nasıl beklersiniz.
Ayrıca karşınızdaki madem biliyor. Neden ona zaten bildiği bir şeyi anlatma gereği duyarsın ki zaman kaybından başka bir şey değil yaptığınız.

Arkadaşlarım bana kendi bildiği bir şey'i anlatmaya başlamadan önce biliyor musun ile başladığında ona hemen hayır derim hayır çünkü bunu sadece sen biliyorsun ve ben böyle söylediğimde (gıcık) ilan edilirim.

Ama şu bir gerçek bunu bazen benimde yaptığım oluyor.
Öyle zamanlarda 'da arkadaşlarıma yaptığımı bana yapmamaları için hemen arkasından tabi bilmiyosun nerden bileceksin benimkide soru diyorum ve onların gülmesinden faydalanarak hemen anlatmaya başlıyorum böylece benim onlara yaptığımı onlar bana yapamıyorlar... :))))

PEKİ SİZ BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ ?

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
belki biliyor musun diye cümleye başladığında karsı taraftaki biliyordur olayı.ama tabıı bunu anlatmadan bılıp bılmedıgını de bilemez.:) o yuzden en bastan hayır bılmıyorum demek de bazı durumlarda olmayabılır.ben direk ne oldu dıyorum:)

CANISIKILANADAM

Özel Üye
Özel üye
Aslında burada sözcüklere ve söz öbeklerine yüklediğimiz anlam önemli olan. Başka bir dilde çok gereksiz çok anlamsız olabilir. Ama bizde "biliyor musun?" diye söze başlandığında evet sorunun cevabını bilmediğimiz aşikar. Ama bu bizim dikkat kesilip karşıdaki kişiye odaklanmamızı sağlar zaten bu sözün de temel amacı bu.

Tek başına anlamı olmayıp (bağlaçlar) cümle içinde kuanildiginda anlam bulan kelimeler gibi yani. Dilimiz böyle güzel.

Karşı taraf biliyor musun diye sorduğunda bizdeki çağrısı mi da soru olmaz zaten. Biliyorum ya da bilmiyorum diye cevap vermeyip karşı soru olarak ne olsu deriz :)

Ama ben bazen espri olsun diye biliyorum diye cevap veriyorum 😄

Son düzenleme: