Bilim İnsanları, Ispanaklara E-Posta Göndermeyi Öğretti

Enda

Neylersin!!!
V.I.P

ABD'li bilim insanları, yapraklarında bulunan sensörler sayesinde e-posta gönderebilen ıspanaklar yetiştirmeye başladı. Bu ıspanaklar, bulunduğu çevrede mayın gibi patlayıcılar tespit ederek yapraklarından sinyaller yaymaya başlıyor ve bu sinyaller bir e-posta'ya dönüştürülüyor.
Kulağa her ne kadar bilim kurgu filmlerinden fırlamış bir bilgi gibi gelse de Amerikalı bilim insanları gerçekten de e-posta yollama becerisine sahip ıspanaklar yetiştirmeye başladı. Nano teknolojiden yararlanarak tasarlanan bu bitkiler, sensörleri sayesinde patlayıcı gibi maddeleri tespit ediyor ve bilim insanlarına kablosuz sinyaller gönderiyor.
Ispanak kökleri, mayın gibi patlayıcılarda bulunan bir bileşik olan nitroaromatiklerin varlığını tespit ettiği zaman yapraklarından karbon nanotüpler sayesinde bir sinyal yaymaya başlıyor. Bu sinyaller, kızılötesi bir kameradan okunuyor ve yetkililere otomatik bir e-posta gönderiliyor.

Nano ıspanaklar, ilerleyen dönemlerde ekolojik araştırmalar için kullanılacak​

ıspanak

Araştırmayı yöneten profesör Michael Strano, araştırmanın başlarında bitkilerin patlayıcıları tespit edebilmesi için nanopartikül adı verilen toz parçaları kullanmaya başladığını dile getirdi. Strano, bitkilerin fotosentez yapma becerilerini değiştirerek bu yaprakların yanmaya ve patlamaya sebebiyet veren nitrik oksidi tespit etmesini sağladı.
Bitkilerin çevreye karşı son derece duyarlı olduğunu belirten Strano, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı; "Bitkiler, kuraklık yaşanacağını bizden önce tahmin edebiliyorlar. Toprağın ve suyun derinliklerinde en minik değişiklikleri bile tespit edebiliyorlar. Eğer kimyasal sinyallerden yararlanabilirsek, bitkilerin bize anlatacağı çok fazla şey var.”
Webtekno
 
Top