• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Biber gazı orucu bozar mı?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Malum ramazan ayındayız ve ülkemin bir çok yerinde gösteriler var. Gösterilerde bolca kullanılan biber gazı var. Gerekten merak ediyorum biber hazına maruz kalmak orucu bozar mı?

Sigara içilmediğine göre, ilaç alınamadığına göre biber gazının orucu bozma durumu söz konusu olabilir mi?

Çözüm
Hani diyorum bu gazdan hepten vazgeçilse. Gösteri harici insanlarda gerek iş çıkışı, gerek tesadüfü o alanda olabiliyor. Durum böyleyken ister istemez maruz kalabiliyor. Ayrıca malum ramazan ayındayız ve mevsim normalinin üzerinde giden hava sıcaklığı insanımızı oldukça zorluyor birde içinde ne olduğu bilinmeyen gaza maruz kalmasalar ne güzel olurdu şu mubarek günlerde.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bu soru Rize Çay Tv'de dini sohbet yapan emekli imam Necati Hutoğlu 'na sorulmuş.

Necati Hutoğlu'un Cevabı: Bilerek içine çekersen bozar, bilmeyerek çekersen bozmaz.

Programın sunucusu Orhan Yazıcılar’ın “Hocam kimse bilerek onu içine çekmez” sözleri, ekran başındakileri güldürdü. Yazıcılar, “Tabii oraya eylem amaçlı gitmeyen, oradan geçenler de etkilenmiş olabilir” derken, Necati Hoca ise, “Orada oruçlunun ne işi var” şeklinde cevap verdi...

Bu cevap beni tatmin etmedi. Bilen birilerinin yorumlarını alabilir miyiz?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Ciddi ciddi bu sorunun cevabını merak etmiştim. Yine kendim buldum yanıtı meğer diyanetin bu konuda resmi bir açıklaması varmış :)

Biber gazı oruç bozar mı? Diyanet o soruyu yanıtladı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Gezi Parkı eylemlerinde sıkça kullanılan biber gazının, "orucu bozup bozmayacağı" tartışmasına açıklık getirdi.

"Biber gazı solumanın orucu bozmayacağını" belirten Diyanet, bir de telkinde bulundu ve "Müslümanlar, ibadetlerini riske edecek eylemlerden uzak durmalıdır" dedi.

BOZMAZ AMA KATILMAYIN

Diyanet İşleri Başkanlığı dini sorular birimi, 9 Temmuz'da başlayacak Ramazan ayına sayılı gün kala, "biber gazı" konusunda bir fetva açıkladı. "Biber gazını teneffüs etmek orucu bozar mı? Bu durumda ne gibi tedbir almak lazım gelir?" şeklindeki soruya, resmi yoldan yanıtlayan Diyanet'in fetvası şöyle:

"Evde ya da sokakta biber gazına maruz kalan oruçlu kimsenin orucu bozulmaz. Ancak müslüman, ibadetlerini riske edecek eylemler içerisinde bulunmamalıdır."

İLAHİYATÇI YEPREM: MÜSLÜMAN, VURUCU EYLEMDEN UZAKTIR

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Toplumsal Araştırmalar ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Saim Yeprem de Akşam'ın sorusu üzerine, Diyanet'in "biber gazı fetvası"nı onayladı ve "Biber gazı solumak orucu bozmaz" dedi.

Yeprem, Diyanet'in "eylemlerden uzak durun" şeklindeki telkinine de, "Eylemler vurucu-kırıcı, rahatsızlık verici, huzur bozucu şekilde olursa Müslüman'ın bu tür eylemlerden uzak durması gerekir. Bu hangi yönden ve hangi görüşten gelirse gelsin, İslam dini bunu hoş karşılamaz" diye konuştu.

Polisin orantısız güç kullanmasıyla ilgili eleştirilere de değinen Yeprem, "Orantısız güç denilen kavram üzerinde çok tartışılır. Orantıyı kim belirleyecektir? Bunun ölçüsü nedir? Önemli olan, insana ve topluma zarar vermemektir. Bu hangi yönden ve görüşten gelirse gelsin, olumlu karşılanmaz. Mesela, molotof kokteyli atan birine molotof mu atacaksınız, bombayla mı durduracaksınız? İzafi kavramlar tamamen takdire bağlıdır" diye konuştu.

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Hani diyorum bu gazdan hepten vazgeçilse. Gösteri harici insanlarda gerek iş çıkışı, gerek tesadüfü o alanda olabiliyor. Durum böyleyken ister istemez maruz kalabiliyor. Ayrıca malum ramazan ayındayız ve mevsim normalinin üzerinde giden hava sıcaklığı insanımızı oldukça zorluyor birde içinde ne olduğu bilinmeyen gaza maruz kalmasalar ne güzel olurdu şu mubarek günlerde.

Çözüm