Beyin Ne zaman Tepki Veriyor?

Çirkin Kral

Forum Tutkunu
Beyin ne zaman tepki veriyor?

İngiliz ve Belçikalı bilim adamları tarafından ortaklaşa yapılan bir araştırma Bitkisel hayatta beyin faaliyetlerine ilişkin yeni bulgular sağladı.

İngiliz ve Belçikalı bilim adamları tarafından ortaklaşa yapılan bir araştırma Bitkisel hayatta beyin faaliyetlerine ilişkin yeni bulgular sağladı.

Çalışmaya göre bitkisel hayattaki bir kişinin beyninin verdiği tepkiler, sağlıklı bir İnsanınkiyle aynı olabiliyor.

Uzmanlar, yani hastanın aslında karmaşık bir iç yaşamı sürdürdüğünü, dış Dünyaya bilinçli olduğu yolunda hiç bir işaret vermese de, beynin komutlara Karşılık verebilecek, hatta karar verebilecek durumda olduğunu savunuyor.

Bulgular bitkisel hayattaki bir hastanın kendi rızası olmadan hayatına son Verilmesi konusunda yepyeni bir tartışma yaratıyor.

Bilim dergisi Science’da yayımlanan çalışmada bir hastanın beyin sinyalleri, Verilen komutlara nasıl tepki verdiğini incelemek üzere görüntüleme sistemleri İle izlendi.

Bitkisel hayattaki kişiler, koma halinden çıkmış olmalarına rağmen bilinçli Olduklarına dair bir işaret göstermiyor.

Bazı bilim adamları ise çalışmanın sadece tek bir hasta üzerinde yapıldığını ve Her hastanın aynı tepkileri vermeyebileceğini savunuyor.

Hasta beş aydır bitkisel hayatta

İngiltere Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü uzmanları önce çok sayıda sağlıklı Deneğin belirli durumlardaki beyin tepkilerini inceleyip kaydetti. Daha sonra Sağlıklı deneklerle yapılan iki deneme, bitkisel hayattaki kadın ile tekrarlandı.

Hastaya önce beyninin konuşmaları algılayıp algılamadığını belirlemek Üzere "Kahvede süt ve şeker var" denildi. Beyin filmleri, beynin konuşmaya dair Bölgelerinin sağlıklı deneklerle aynı şekilde aydınlandığını gösterdi.

İkinci denemede bu kez hastadan tenis oynadığını ve evde yürüdüğünü Düşünmesi istendi. Bu sırada da beynin uzuvların hareketinden sorumlu motor Kontrol bölümleri aydınlandı.

Söz konusu İngiliz hasta 23 yaşında bir trafik kazası geçirmişti. Kazadan beş Ay sonra hala bitkisel hayatta olduğu belirtiliyor. Bazı uzmanlar hastanın belki De bitkisel hayat halinin sonuna geldiğini ve iyileşebileceğini savunuyorlar.

Uzun bir süre geçmesine rağmen durumunda değişiklik olmayanlar, kalıcı Bitkisel hayat durumunda kabul ediliyor. Bu duruma geçen yıl uzun tartışmalar Ardından yaşam destek birimleri kapatılarak ölüme bırakılan ABD’li Terry Schiavo gösteriliyor. Çalışma bu nedenle ahlaki tartışmaları alevlendirmeye Aday.

Alıntıdır
 
Geri
Top