Bebeğin Yürümesi İçin Ne Yapmalı

Paradoks

... Elif ...
Özel üye
Çocuklar hangi ayda yürür?
Bebeğinizin yürümesi için ne yapmalı

Çocukların çoğu ilk adımlarını 11 ile 14 ay arasında atmaya başlar. Ancak yürüyebilme yaşı diğer gelişim evreleri gibi, çocuklar arasında da büyük farklılıklar gösterir. Bazı çocuklar, 8-9. aylarında yürümeye başlarken, bazıları ise 16. ayda yürüyebilir. Bu durumda aileler, çocukları hakkında endişelenerek gelişme geriliği olup olmadığını merak eder. Ancak, daima akılda tutulması gereken konu, gelişim evrelerinin sağlıklı çocuklar arasında çok farklılık gösterebildiğidir, örneğin bazı çocuklar 11. ayda yürümeye başlarken, bazıları ise hiçbir problem olmadığı halde 18. ayına kadar yürüyemeyebilir.

Çocuğun ellerinden tutarak yürümesi için bol bol fırsat yaratın.

Bebeğinizin Yürümesi gecikirse yapmanız gerekenler neler hep birlikte öğrenelim
Mobilyalara tutunmasını engellemeyin, ancak destek aldığı eşyaların sağlamlığından emin olun.
Yürümek istemezse ona kızmayın.
Bacak kaslarını güçlendirici oyunlar oynayın.
Gününün çoğunu mama sandalyesinde, pusette veya oyun parkında geçirmesine izin vermeyin.
Evde çıplak ayakla veya kaymayan çoraplarla gezmesine izin verin.
Ağır, sıkı ayakkabılar giydirmeyin.
Adım atmaya çalıştığında eline küçük bir oyuncak vererek çocuğun dikkatini yürüme dışına kaydırın veya ona yakın bir yerde yere oturarak, elinizdeki oyuncağa gelmesi için onu teşvik edin.
Yürüteç kullanmayın. Yürüteç, çocuğun kendi başına hareket etmeyi öğrenmesini geciktirir. Ayrıca yürüteçle birlikte özellikle baş ve boyun yaralanmalarına yol açan kazalar olabilir.
Bütün bunlara rağmen çocuk tutunarak vücudunu yukarıya çekmiyorsa veya kendi başına ayakta kalmak istemiyorsa, bu durum onun hala yürümeye hazır olmadığını gösterir.
 
Top