• Yazarlık... E-COZUM.NET
    Fikirlerinizi/yazılarınızı yayınlayabileceğiniz elit bir platform arıyorsanız; E-COZUM.NET doğru adres! Detaylar BURADA ...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Başarıya Giden Yolda Tökezlemenize Neden Olacak 9 Davranış

AybüKe

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
Öpüşmekten Kahvaltıya: Başarıya Giden Yolda Tökezlemenize Neden Olacak 9 DavranışBazı insanlar evrenin kendilerine karşı adaletsiz olduğunu düşünebilir. Ancak bu doğru değil. Önemli olan gerçekten her şeyin iyi gideceğine inanmak ve bunun için elinden geleni yapmak. Tabii ki siz buna inanmadığınızda işler değişiyor. Bazı alışkanlıklarınız kötü şansı adeta size doğru çekiyor. Her şeyin kader olduğuna mı inanıyorsunuz? Bilim insanları sizinle aynı görüşte değil. Psikologlar ve matematikçiler insan davranışı ile başarı arasında bir bağlantı olduğunu düşünüyor. Bu nedenle de bazı alışkanlıkların kötü şansı çektiğini düşünüyorlar. Başarıya giden yolda tökezlemenize neden olacak 9 davranışı yazdık.
1. Başarı için çaba sarf etmemek
başarıya

Kulağa ne kadar paradoksal gelse de, az hata yapan kişiler bir noktada başarı için özel olarak uğraşmayı bırakır. Ancak bir noktadan sonra bu onların başarısız olmasına yol açar. Her ne kadar “kötü şans” gibi gözükse de aslında çabalamamak bunu doğurur. Arizona Üniversitesi’nden bilim insanları makinelerle bi deney yaptı. Yapılan matematiksel deneyde, başarı oranı arttıkça verilen doğru cevabın süresi de kısaldı ve her şey adeta otomatikleşti. Yeni çözüm yolları ya da bilgiler aranmadı. Bu durum insanlar için de geçerli. Sürekli olarak başarılı olan birisi daha rahat hissettiği için herhangi bir şey yaparken çok fazla zaman harcamak yerine bildiği yolları kullanmayı tercih ediyor. Bu zaman zaman işe yarayabilir ancak uzun vadede başarı oranınızı düşürür.

2. Her zaman iyi bir insan olmaya çalışmak
başarıya

Her zaman iyi olmak ya da herkesi memnun etmeye çalışmak başarının yolu değil. Bazı insanlar görüşlerini kibar bir şekilde iletmeye ve taviz vermeye çalışırken, diğerleri konumlarını güçlü bir şekilde savunmaya devam ediyor. Ve aslında ikincisini yapanlar başarıya çok daha çabuk ulaşıyor. Bu nedenle, sert eleştirmenlerden korkmayın ve olumsuz yorumlar duyduktan sonra vazgeçmeyin.
İnatçı olmak iyi bir şansın garantisi diyebiliriz. Dahası, çocuklukta bu özellikleri göstermeye başlayanlar, kararlı ve fikirleri konusunda inatçı olanlar şu an başarılı oldular bile. Yaramaz çocuklar, doğrudan ve dürüstçe kendi çıkarları hakkında konuşmaya hazır yetişkinlere dönüşüyor.
3. Evrensel adaletsizliğe inanmak

Bazı insanlar sorunları hakkında sonsuza dek konuşabilir. Ancak bir başkası onlarla gerçekten hayat hakkında konuştuğunda aslında problemlerinin hiçbir şey ifade etmediğini öğrenirler. Bu tip insanlar dünyanın en büyük sorunlarını yaşıyormuş gibi davranabilir, evrenin onlara karşı adaletsiz davrandığına inanabilirler. Ancak gerçek böyle değil.
4. Güne kahvaltı olmadan başlamak

Uzmanlar, günü verimli başlamanın yolunun kahvaltıdan geçtiğini iddia ediyor. Uzmanlara göre, sabah saatlerinde işe odaklanabilirseniz, günün geri kalanında da konsantrasyonunuzu koruyabilirsiniz. İlk yemek ise size enerji sağlayacak ve kısa süreli hafızanızı geliştirecektir. Bilim insanları ayrıca, kahvaltıdan 30 dakika önce kahve yerine ılık bir limonlu su içmenizi tavsiye ediyor. Limonun içerisinde bulunan C vitamini gün boyu odaklanmanıza yardımcı olacak.

5. Duyguların değerini küçümsemek
başarıya

Düşük duygusal zeka hem işte hem de kişisel yaşamınızda başarısızlığa neden olabilir. Başkalarının duygularını önemsemeyenler ve empati kuramayanlar, kendilerini uzlaşma ve değişikliklere hızlı bir şekilde yanıt verme fırsatından mahrum ederler. Duygusal zekanın kitap okuyarak, resim inceleyerek ve iyi filmler izleyerek geliştirilebileceği düşünülüyor.

Kendinizi sevmeye özellikle dikkat edin. Son zamanlarda yapılan bir araştırmada; “sağlıklı” bir narsisizm dozunun insanların başarılı olmasına yardımcı olduğu belirlendi. Bu özelliklere sahip olan insanlar içtenlikle en iyi olmak ister ve tanınmayı hak ettiklerine inanırlar. Tabii ki bu inanç, çevrelerindeki kişileri de bu görüşü paylaşmaya teşvik eder.
6. Yalnızca bir alanda gelişmeyi istemek

Hepimizin gurur duyduğu beceri ve özellikleri var. Ancak tek bir şeye odaklanmak yanlış. Amerikalı bilim insanları, bir kişinin nitelikleri ile başarıları arasındaki ilişkiyi, askeri akademiden 10 bin öğrenciyle kullanarak inceledi. Ve şu sonuca vardılar; başarılı olmak güçlü bir karakter, bilgi edinme arzusu ve fiziksel gelişmeye yönelik bir çaba gerektirir.

İngiliz psikologlar, başarılı olmanıza ve büyük başarılara sahip olmanıza yardımcı olabilecek özellikler listesini oluşturdular. Kriterler ise şunlar; vicdan, uyum, belirsizlik kabulü, merak, risk yaklaşımı ve rekabet gücü.
7. Kendilerini tam adlarıyla tanıştırmak

İstatistikler, bir kişinin adının uzunluğu ile maaşı arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, daha kısa bir ad kullanma şansınız varsa, yapın. Çok resmi olmayan bir isim, diğer insanlar karşısında samimi görünmenizi ve size daha fazla güvenmelerini sağlar.

Örneğin, gezegendeki en zengin insanlardan biri Bill Gates olarak bilinir. Kendisini tam adıyla tanıtmaya devam ederse milyarlarını kazanıp kazanamayacağını kim bilebilir. Ancak onun tam ismi; William Henry Gates.
8. Çıkarlarının dışında kalan şeyleri kabul etmek

Birini reddetmek ya da birisine itiraz etmek, kararlarının sonuçları için sorumluluk almak demektir. Başkalarının önerilerine yanıt olarak gülümsemek ve başını sallamak çok daha kolay. Sorun çıkarmayan iyi bir insan olmanın şöhretini bu şekilde elde edersiniz. Samimiyet aslında bir hiledir; insanların başkalarına önem vermelerinden değil, sorumluluk almama arzusundan ve eleştirilme korkusundan kaynaklanır. Bu başarılı olmak için gerekli olan bir kalite değil.

9. Nadiren öpüşmek

Öpüşmek bağışıklığı güçlendirir ve stresi azaltır. Aynı zamanda uzun vadeli ilişkileri de güçlendirir. Ayrıca, eşinize olan sevginizi ve dikkatinizi bu şekilde göstermek, ilişkinizin başında bir veya 2 yıl sonra olduğu kadar önemli değil. Bilim insanları öpüşmek ve gelir seviyesi arasında bir bağlantı buldular. Buna göre ise sevildiğini hisseden bir kişinin daha coşkuyla çalıştığı anlaşılıyor

Alıntı
 
Top