• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Bartın Amasra Lisesi

Mc_ÖRGE

Kaptan
Özel üye
Amasra’nın tarihsel gelişimine ve kültürel durumuna yardımcı olmak amacıyla bir ortaokul açılması düşüncesi ortaya çıkmıştır. Bu amaçla kurulan Amasra Ortaokulu Yapma ve Yaşatma derneği tarafından Zonguldak tüzel kişiliğine ve şahıslara ait 300 m karelik bir arsa üzerine tek katlı 3 derslikli A tipi bir Ortaokul yapımına başlanmıştır. Millî Eğitim Bakanlığının Özel İdarenin ve Mahalli kuruluşlarla hayırseverlerin yardımları sonunda Okul binası 1959 Eylül ayında Öğretime başlayabilecek şekilde ikmal edilmiştir. Okulun açılış töreni 31.10.1959 da yapılmış 2 Kasım 1959 da öğretime başlamıştır. Kuruluşundan bu yana çevresinde ihtiyaçları göz önünde tutularak gerek okul binasının gerekse bahçenin sair tesislerinin genişletilmesi amaç edinilmiş yine dernek marifetiyle önemli işler başarılmıştır.1968-1969 da yeniden 2500 m karelik arsa Bakanlıkça ve dernekçe satın alınarak Okula mal edildiği gibi okul binasının üzerinde bulunduğu ilk arsalarında peyderpey kamulaştırılması tamamlanmıştır.

1965 de Amasra’da E.K.İ hazırlık işçilerinin çalışmalara başlaması üzerine okulun birkaç yıl içinde büyük bir öğrenci artışına sahne olacağı göz önünde bulundurularak okul ve dernek yetkilileri yeri bir çalışma dönemine girmenin gerekliliğini duymuşlardır. Yeniden hızlandırılan dernek çalışmaları ile okul ana binasının bir ek kısım ilavesi planlanmıştır.1968 de başlayan inşaat 1969 da bitirilmiş ve ilave 3 derslikli okul 6 derslikli 300 öğrenci kapasiteli bir duruma getirilmiştir. Ayrıca çevre köylerden gelen öğrencilerin yurt ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2 büyük salonlu 60 öğrenci kapasiteli prefabrik tarzda müstakil bir binanın okul bahçesinin içine İmar ve İskan Bakanlığınca inşaatı temin edilmiştir. Kısa zamanda ikmal edilen Yurt binasının açılışını 26.11.1968 de Sayın Cumhurbaşkanı Cevdet SUNAY yapmış kendileri Okulu gezerek muhtelif sınıflardaki dersleri incelemiştir.

Yatı yurdu binasının ileride açılacak tam teşekküllü bir yurt için kafi gelmeyeceği hesaplanarak yanına birde yemekhane mutfak binası yapımı uygun görülmüş bu binanın aynı zamanda okulun konferans toplantı sahne faaliyetini de karşılayabilecek biçimde olması düşünülmüştür. Tamamen dernek çalışmaları ile yapılan 35 m karelik bu üçüncü binada orta büyüklükte bir salon bir mutfak, sahne teşkilatı bulunmaktadır.

1982 de Amasra Lisesi binasının yetişmeyeceği göz önüne alınarak dernek tarafından tamamlama sonucu okulun bina sayısı 4 e çıkmış içinde bulunan çok maksatlı salon, kütüphane, laboratuvar, ve idareci odası ile 4 sınıf kazandırılmış ihtiyacın 1990 yılına kadar giderilmesi sağlanmıştır.

1985 yılında Okulun bitişindeki 5795 m karelik bir arsa kamulaştırma yolu ile alınarak Amasra Lisesinin 40 yıllık arsa ihtiyacı karşılanmış bulunmaktadır. Ancak 1991 yılında temeli atılan Amasra Lisesi yapımına başlanan inşaat 1996 yılında Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine devredilmiştir. Yurt binası olarak kullanılan baraka yıkılarak yerine 1996 yılında Milli Eğitim Müdürlüğü Hizmet Binası inşa edilmiştir.

Okulumuz 1996-1997 Öğretim yılından itibaren Ortaokul kısmını devrederek sadece lise kısmı ile Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinin 4 ve 5 inci katlarında Eğitim ve Öğretimine devam etmiştir. Lisemiz 2001 –2002 Öğretim yılının 2.döneminden itibaren Fatih Sultan Mehmet İlköğretim okulunun boşaltmış olduğu binaya taşınmıştır. Bu binada gerekli tadilatlar yapılarak kullanışlı hale getirilmiştir.1999 –2000 Öğretim yılında 30 öğrenci kapasiteli Yabancı Dil Ağırlıklı Lise bölümü açılmıştır.2005-2006 Öğretim yılından itibaren Türkiye genelinde Yabancı Dil Ağırlıklı Liselerin Anadolu Liselerine dönüştürülmesi dolayısıyla Okulumuz bünyesindeki Yabancı Dil Ağırlıklı Lise kaldırılmıştır.