Baki Murat Top - Karikatür Sanatçısı

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Baki Murat Top - Baki Murat Top Kimdir? - Karikatür Sanatçısı

Baki Murat Top (1 Aralık 1962, Hınıs, Erzurum), Karikatür Sanatçısı
Karikatüre olan ilgisi, 1972 yılında GIRGIR dergisinin çıkışıyla başladı. Resim ve Karikatür sanatlarına olan ilgisine rağmen mühendislik konusunda eğitim aldı. 1985 yılında, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nden mezun oldu.
Özel firmalarda Ziraat Mühendisi olarak çalıştı. Karikatüre olan ilgisini önceleri ulusal ve uluslararası karikatür yarışmalarına katılmalarla sürdürdü. 1992 yılında yaşamak için Avustralya'ya gitti. Avustralya'da karikatür çalışmalarına daha çok ağırlık verdi. Melbourne'de Türkçe ve İngilizce dillerinde iki ayda bir yayınlanan sanat ve kültür dergisi Toplumsal Kaynak'a ve Türkiye'de yayınlanan aylık siyasi dergi Uzun Yürüyüş'e çizdi.
Baki Murat Top, çalışmalarında, daha çok insanın kendisi ve doğa ile olan çelişkilerini kara mizahi bir dille anlatan bir sanatçı olarak tanındı. Çalışmaları yazısız ve politik karikatür türünün ürünleri olarak değerlendirilen sanatçının çalışmaları, dünyanın bir çok yerinde düzenlenmiş karikatür yarışmalarında sergilenmeye değer görüldü ve albümlerinde yer aldı.
Avustralya'da, dört kişisel ve beş karma sergi açan Baki Murat Top Türkiye Karikatürcüler Derneği ve Avustralya Karikatüristler Derneği üyesidir.
Victoria eyaleti Temel Kaynaklar Bakanlığında uzun yıllar Araştırmacı/Ziraat Mühendisi olarak çalışan Baki Murat Top , Turkish Report gazetesine ve çeşitli internet sitelerine karikatürler çizdi, yazılar yazdı. Senaryo denemeleri de bulunan sanatçı, bugünlerde çocukluk düşü sinema ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.
 

Top