Aşure Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Papatya

V.I.P
V.I.P

Aşure günü hangi ibadetler yapılmalıdır? Aşure günü nasıl ortaya çıkmıştır ve önemi nedir? Muharrem ayının 10. günü başlayan Aşûre günü için neler yapılmalı, en güzel aşure tarifi haberimizde...

a0dlmR.jpg


AŞURE GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Muharrem ayı ve Âşure günü, Ehl-i Kitap olan Hıristiyan ve Yahudiler tarafından da önemli sayılmaktadır. Hatta Nuh ve İbrahim Aleyhisselâm’dan dolayı da İslam öncesi cahiliye döneminde önemli kabul edilerek oruç tutulmuştur. Ülkemizde ise aşure paylaşmanın ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir.

Bu günde on peygambere on değişik ikram ihsan edildiği dini kaynaklarda belirtiliyor.

Hz. Eyyûb (a.s) hastalığından şifaya kavuşmuştur.

Hz. Eyyub(a.s) dermanı bulunamamış bir hastalığa yakalandı. Hiç şikâyetçi olmadı ve hep sabretti ancak yaralar kalbine ve dudağına ulaşmaya başladığında, zikir yapmasına mani olduğundan "Ey Rabbim! Halim sana malumdur. Adını anamayacak kadar hastayım! Ey şifa veren! Şifana muhtacım...” diyerek dua etti. Allah (c.c) tarafından kendisine su ihsan edildi ve o su vesilesiyle yaralarından kurtuldu.


YJqQma.jpg


Hz. İbrahim (a.s) ateşten kurtulmuştur.

Ateşe atılacağı sırada yanına aniden gelen Cebrail (a.s), Allahtan yardım istemesini tavsiye etmiş fakat O reddetmiş ve sadece “Allah bana yeter, O ne güzel vekildir.” demiştir. Allah, kendisini seçen kulu için ateşe serinlik ve esenlik emretmiştir. Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve esenlik ol! dedik”


Hz. Yunus (a.s) balığın karnından kurtulmuştur.

Hz. Yunus (a.s) denize atılmış, büyük bir balık onu yutmuştur. Her şeyden ümidini kestiği sırada (Allah’ım! Senden başka bir ilâh yoktur. Sen her türlü noksanlıklardan uzaksın. Ben kendine yazık edenlerden oldum.) diyerek dua etmiştir. Ve yedi gün sonra Yunus balığı tarafından sahile çıkarılmıştır.


8QPaAr.jpg


Hz. Yusuf (a.s) kardeşleri tarafından atıldığı kuyudan çıkarılmıştır.

Babasının gözdesi olması nedeniyle kendisine hasetlik eden kardeşleri tarafından kuyuya atılmıştır. Kuyuda şu duayı okudular. “Ey gâib olmayan Şâhid, ey uzak olmayan Karîb, ey mağlup olmayan Gâlib! Sen benim üzerimden musibeti kaldır. İçinde bulunduğum halden kurtulacak kapı aç”. Oradan geçmekte olan bir kervan Ak tarafından bu günde kurtarıldı.


Bu günde; Hz. Âdem'in (a.s) tövbesi kabul edilmiştir. "Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen muhakkak ziyana uğrayacaklardan oluruz."


DİNİMİZCE AŞURE GÜNÜNÜN ÖNEMİ NEDİR?

Aşure gününün dinimizce önemi nedir sorusuna açıklık getirmek gerekirse İslam tarihine göz atmak gerekir. Aşure günü ve Muharrem ayında peygamberler için çok önemli mucizeler gerçekleşmiştir. Bu sebeple dinimizce önemi büyüktür. Bu özel gün Hz. Adem'in işlediği günahın ardından tövbesinin kabul edilmesidir. Hz. İdris bu günde göğe yükseltilmiştir. Hz. Nuh'un gemisi bu günde tufandan kurtulmuştur. Hz. Yakup hasret acısı ile kavrulurken bu özel günde oğlu Hz.Yusuf'a kavuşmuştur. Hz. Musa'nın Kızıldeniz'i ikiye yarıp, Firavun'u gazaba uğrattığı gün bugündür. Hz.İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup göğe yükselmesi yine bu güne isabet etmektedir. Hz. İbrahim'in zalim Nemrut'un ateşinden kurtulduğu gün de budur. Hz.Yunus'un balığın karnından kurtulduğu ve Hz. Eyüp'ün dertlerine şifa bulduğu gün de budur!

AŞURE GÜNÜ

Aşure paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Aşurenin bu mecazî anlamı toplumumuz için bugün her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Milletimiz, asırlardır sürdürdüğü gelenekle bugün de;"farklılıkların ahenk içindeki ortak tada katkı sağlamaları", "birlik"gibi kültürümüzün özünde hep var olan güzellikleri devam ettirme bilinci ile birbirinden farklı tatları aynı kazanda kaynatıp, aşure aşı yapmaya, birlikte yaşamanın sembolünü tadarken muhabbeti paylaşmaya devam etmektedir.
Kaynak : CNN TÜRK

 
Top