"ARKADAŞ" Kelimesinin Doğuşu...

wien06

V.I.P
V.I.P
Savaşın ok ve yay ile yapıldığı dönemlerde Türk savaşçılar, arkalarından gelebilecek bir saldırıyı önlemek için, sırtlarını önceden bu amaçla hazırlanmış bir TAŞ'a dayarlardı.

Bu taş "ARKA-TAŞ" veya Azerbaycan'daki telaffuzuyla "ARKA-DAŞ" olarak adlandırılırdı. Dostluk kavramının zaman içinde, insanın arkasını yaslayabileceği ve kendisini olabilecek kötülüklerden koruyacağı fikri ile özleştirilmesi sonucu "arkadaş" kelimesi "dost" anlamında Türkçedeki yerini buldu.
Sırtınız "arka taş"sız kalmasın

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
amin...

bugüne kadar hiç düşünmemiştim..gerçekten güzel bir doğusu varmış anlamlı...paylaşım için teşekkürler..

dağcı

Üstat
daha önce okumuştum bi kardeşim bana göndermişti bunu mail olarak ama bende ona şöle bi cevap vermiştim sırtını bi taşa yada kaya ya dayarsan bi soğukluk hissedersin şimdiki dostluk ve arkadaşlıklar gibi soğuk geçer hasta olursun demiştim biraz hak vermişti bana öle görüyorum ki şu menfeatler dünyasında eskisi gibi dosluklar kalmamış o zaman demekki insanlar arkadaşını korumak için kendilerini siper edebiliyorlarmış ama şimdi nerdeeeee :S

ama yinede nerden geldiğini bilmek güzel paylaşım için tşk ederim hocam ;)

wien06

V.I.P
V.I.P
Dagci bilmiyorum okumusmuydum Arkadaslik ve dostlukla ilgili bir yazi eklemistim. Eger okumamissan bu yaziyi burayada ekliyorum. Cünkü bu yazi bir nevi senin söylediklerinide dogruluyor.

Bazi arkadaslarimiz zaaflarimizi ögrenmeye calisir, bulur ve kullanir...
Bazilarida zevklerimizi tespit eder, onlara hitap etmeye ugrasir...

Bazi arkadaslarimiz zayifliklarimizi görür basimiza kakinc eder...
Bazilari da zayifliklarimizi bilir, örtmeye calisir...

Bazi arkadaslarimiz hazlarimizi kullanarak, bizden menfaat bekler...
Bazilari hazlarimizi ögrenerek bizi memnun etmeye kalkisir...

Bazi arkadaslarimiz ayagimiz tasa deydiginde bizi terk eder...
Bazilarininda ayagimiza diken batsa yüreginden kan damlar...

Bazi arkadaslarimiz cebimize yakindir...
Bazilari da yüregimize...

Bazi arkadaslarimiz ortak oldugumuz her amacta bizi ikinci görmek ister...
Bazilari ise omuzlarina cikarir, ikincimiz olmaktan seref duyar...

Bazi arkadaslarimiz SIKINTIMIZ sorunumuz olmadiginda yanimizdadir...
Bazilarida SIKINTIMIZI paylasmak icin...

Bazi arkadaslarimizla sofrayi paylasiriz...
Bazilariyla kavgayi...

Birinciler arkadastir, ikincilerde dost ve nedendir bilinmez hep birinciler tercih edilir...