• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Amiral Emmo Olayı

wien06

V.I.P
V.I.P
‘Emmo olayı” Osmanlı-Venedik ilişkilerini gererek savaşın eşiğine getirdi.


III.Murat dönemi Osmanlı-Venedik ilişkileri genelde sakin geçmiştir.Bu durum biraz da padişahın eşi Safiye Sultan’ın Venedik asıllı olmasından kaynaklanıyordu. Ancak 1585 yılında yaşanan ‘’Emmo olayı’’ iki devleti savaşın eşiğine getirdi.

Cezayir beylerbeyliğinden alınan Ramazan paşa daha sonra Tunus beylerbeyliğine getirilmişti. Bu Ramazan Paşa Fas’ta Portekiz ordusunu kralları ile yok eden kişiden başkası değildi. Ramazan Paşa bu zaferde ele geçirilen ganimetle büyük bir servetin sahibi olmuştu. Ancak Cezayir bölgesinde çıkan bir ayaklanma sırasında öldü. Yalnız kalan Paşa’nın hanımı küçük oğlu ile birlikte sahip oldukları serveti de alarak gemi ile İstanbul’a doğru yola çıktı.

Gemi, Zanta adasında konakladı, burada Venedikliler tarafından saygı ile karşılandı. Fakat geminin sahip olduğu yük, Venedikli amiral Emmo’nun iştahını kabartmıştı. Amiral Emmo Kefelonya adası açıklarında gemiye saldırdı.Gemideki muhafızlar, Ramazan Paşa’nın hanımı ve çocuğu mücadele sırasında öldü. Gemide bulunan cariyelerde tecavüze uğradı ve işkenceler sonrası denize atılarak katledildiler. Amiral Emmo, kimseyi sağ bırakmayarak olayın duyulmasını engellemek istiyordu. Venedikliler gemideki serveti de yağmaladılar.

Hiçbir şahit bırakılmamasına rağmen olay İstanbul’da bütün ayrıntısıyla öğrenilmişti. Venedik elçisi halkın elinden Safiye Sultan sayesinde kurtuldu, fakat hapsedildi. Padişah III.Murat olaya çok sert tepki verdi ve Venedik tehdit edildi. Venedikliler olayın faillerini Osmanlı Devleti’ne teslim ettiler. Başta donanma komutanı Piyer Emmo olmak üzere bütün sorumlular, padişah yaveri Hasan Çavuş’un gözleri önünde idam edildiler. Emmo’nun el koyduğu her şey Preveze Türk kadısına teslim edildi. Hatta Venedikliler bir İspanyol gemisinden ele geçirdikleri Türk esirleri de Osmanlıyı memnun etmek için İstanbul’a gönderdiler.
 
Top