Allah, Ne Adaletsizdir Ne De Merhametsiz / Musa Karakaya

Papatya

V.I.P
V.I.P


Adalet, insanların uygulamadıkları ama hep talep ettikleri bir kavramdır. Kendileri haksız davranırken vicdan mahkemeleri suskun, kendilerine ufacık bir haksızlık dokunsa feryadı figan ederler. Ne büyük bir çelişki! Bu mudur adalet?

Adalet, haklıya hakkını teslim etmek değil midir? Velev ki, haksız babamda olsa cezasız kalmamalı. Diyebilmek değil midir?

Hak yalnızca somut kavramlardan ibaret değildir. Evladına sevgisiz davranman, eşine görevlerini yapmaman, sevgi sunman gerekenlere duyarsız kalman birer haksızlık değil mi?

‘’ Allah adildir, adaleti sever.’’ ne güzel bir ifade. Peki, haksızlık yapanların akıbeti, Mevla’m onları seviyor mu acaba? Kalplere zulmedenleri, sevdiklerine arkasını dönüp çekip gidenleri… Seviyor mu Rabbim? Hesap sormayacak mı onlara? Niçin kuluma zulmettin, suçu neydi demeyecek mi? Allah adildir! Soracak elbet.

Bir kuluna mal, mülk, sağlık verip öbürünü fakir, hasta, güçsüz bırakması adaletsizlik değildir! Sadece imtihandır. Allah bu sıkıntıların ödülünü fazlasıyla verecektir, sabır denizinde batmazsak.

Allah, merhametlilerin en merhametlisidir. Varlık olarak annelerin merhameti ön plana çıkar. Annenin merhameti, Allah’ın merhametinin yanında bir noktadır, virgül bile değil!

Peki merhametsiz davranan insanlar, Rabbim onlara da merhamet edecek mi? Kalp kıranları, Kabe yıkanları onlar da bu daireye girecek mi?

İnsanlara kötülük yapmadım, ben bu kötülüğe niye uğradım, diye isyan etme. Düşün, vardır bir hikmeti. Sana haksızlık yapan, zulmeden insan için dua et… İnsanız hata bizim için, tabi tövbesini yaparsak dönüşü olan bir yol. Adaletsiz olan, merhametsiz olan bile duayı hak etmiyor mu? Hidayet ver Rabbim, diyebilmeli insan, insan için…
Hz. Ömer deyip, düşünelim. Değil miydi o Ömer ki; Resulü öldürme niyetiyle yola çıkan! Hidayet verilince Ömer’e, Oldu adaletin şanlı babası Hz.Ömer. Hidayet.

Haksızlığa uğramayan insan yoktur, ama haksızlık yapmayan insan vardır. Varsın haksızlığa uğrayalım ama haksız olmayalım. Beddua değil dua edelim.

Ağrımıza gitse de, yeri gelip ağlatsa da, düşüncelerde boğsa da, haksızlık yapan hatasını anlayınca ‘’helaldir hakkım’’deyiverelim, merhamet namına. Üzülen biz olalım ama kaybeden değil!
Hayatımızda bezi en çok üzene bile ‘’hakkım helal olsun’’,diyebilmektir merhamet!

Musa Karakaya

 
Top