Alın Kırışıklıklarına Ne Yapılır?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Alın Kırışıklıklarına Ne Yapılır?

Yaşlanmayla birlikte alında çıkan kırışıklıkların engellenmesi için bazı yöntemlerden yararlanılabilir. İnsanların sürekli olarak yapmayı alışkanlık haline getirdiği mimikler zamanla, yaşın ilerlemesiyle birlikte ince kırışıklıklara neden olur. Bu kırışıklıkların tam olarak ortadan kaldırılması mümkün olmasa bile, oldukça belirsiz bir hale getirilebilir. Evde yapılacak doğal yöntemleri kullanarak, mimikler nedeniyle oluşan kırışıklıkların sizi üzmesine engel olabilirsiniz. Çünkü dış görünümde estetik olarak hoş görünmeyen etkiler ortaya çıkar.

Alın kırışıklıklarının önlenmesi ve giderilmesi için hangi yöntemler kullanılabilir?

Alında kırışıklıklar meydan gelmeye başladıysa, her aktarda kolayca bulacağınız keten tohumu yağından faydalanabilirsiniz. Bunu ellerinizi temizledikten sonra, keten tohumu yağından birkaç damla alarak alnınıza masaj yapabilirsiniz. Bunu dairesel hareketlerle uygulayın. Alnınıza keten tohumunu uygulamayı tercih ederseniz, günde 2 defa masaj yapabilirsiniz.

Alın kırışıklıkları için başka bir doğal yöntemde, 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı shea yağı ile biraz aloe vera jelini kâsenin içine koyarak, güzelce birbiriyle karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra, bunu alında oluşan kırışıklıkların üzerine masaj ile birlikte uygulayın. Arzu ederseniz karışımın içine keten tohumu yağı da ilave edebilirsiniz. Yine bu karışımı 2 günde 1 kez alındaki kırışıklıklara uygulayabilirsiniz.

Başka bir kürde, sizlere alın kırışıklıkları için yardımcı olabilir. 1 yemek kaşığı pirinci önce haşlayın. Bunun içine 1 adet elma suyu, 2 tatlı kaşığı bal ile birkaç damla Jojoba yağı ilave ederek, hepsini birden iyice karıştırın. Bu bitkisel maske ile alındaki kırışıklıklara masaj yapmalısınız. Daha sonra maskeyi 20-25 dakika kadar alnınızda bekletin. Ardından yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Soğuk su cildinizi canlandıracak ve kırışıklıkların olduğu bölgeyi aktive edecektir. Hazırladığınız maskeyi haftada en fazla 2 kez kullanmalısınız.

Bu yöntemde avuç içlerini alın bölgesine dayayın. Ellerinizle alnınızı iki taraftan gerin. Bu şekilde germeyi her gün 10 defa yaparsanız, kırışıklıkların azaldığını göreceksiniz.

Yatarken yüz üstü yatılması alında oluşan kırışıklıkların artmasına neden olur. Bu sebeple daima yüz üstü yatmamaya özen gösterebilirsiniz.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte insanların görme sorunları ortaya çıkabilir. Bu durumda gazete, kitap, dergi okuması sırasında gözlerinizi kıstığınızdan, alın bölgesindeki kırışıklıklarda artma olur. Bu nedenle görme bozukluğu için gözlük kullanmanızı öneririz.

Balıklarda bolca bulunan omega 3 yağ asidi alın kırışıklıklarının oluşmasına engel olur. Bu nedenle balık tüketimine önem vermelisiniz.

Cilt bakımında sıkça kullanılan limon, alın kırışıklıkları içinde yararlıdır. Bunu 15 gün süreyle limon ve avakado suyunu birlikte karıştırıp, içebilirsiniz. Bu karışım kırışıklıkların azalmasına etkili olacaktır.
 
Top