Alçak Gönüllülük ile ilgili kompozisyon

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Alçak Gönüllülük ile ilgili kompozisyon

Alçak gönüllülük tam anlamıyla kibir ve gururun karşıtıdır..Yetersizlik,korkaklık ve güvensizlik değildir..

İnsanın kendini küçük görerek alçaltması da değildir..

İnsanın kendi değerlerini,yeteneklerini,olumlu ve olumsuz yanlarını iyice bilerek;kendini olduğundan başka türlü görmemesi ve göstermeye kalkışmamasıdır..

Alçak gönüllülük, benlik tutkusundan kurtulmayı bilmek,gösterişe değil öze önem vermek, gereksizcesine övünmemek, övülmeyi de beklememektir..

İnsanın gerçekten alçak gönüllü olabilmesi için önce kendine karşı dürüst olması sonra da karşısındakilere karşı dürüst olması gerekir.. Alçak gönüllü kişiler aynı zamanda mütavazi kişilerdir..

Şimdi biraz kendimizden bahsedelim..Acaba ne kadar alçak gönüllüyüz..

Kibirimiz veya gururmuz alçak gönüllüğümüzü bastırıyor mu? Alçak gönüllü olmak ne kaybettirir..

Hepimiz alçak gönüllüğün anlamını biliriz ama uygulamada varmıyız

Akşam yatarken çocuğumuzla çocuk olabiliyor muyuz?Ya da evimize misafir gelen cadı kaynanamızı ne kadar tebessüm edebiliyoruz..? Her hareketine ne kadar hoş karşılayabiliyoruz

Sabah yolda gördüğümüz her hangi birisine gülümsemek çok mu zor? Yürüyen yaşlı birini yardım etmek, gönlünü almak çok mu zor..? Çok zengin olmak birisine yardım etmemizi,gönlünü almamızı engel mi? Çok güzel olmak karşımızdaki insanın karşısında böbürlenmemizi mi gerektirir..Alçak gönüllü olmakla,birilerini yardım etmekle ne kaybederizKendi çıkarımız için mi yardım etmeli birilerine? Niye içimizde hırs var?