Akıllı Telefon Destekli Stetoskop( Heartbuds)

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Akıllı telefonlar geliştikçe giriş yaptıkları alanlar artıyor. Bu doğrultuda geliştirilen bir stetoskop, akıllı telefon desteğinde boyundan büyük işler başarabiliyor.

Akıllı telefonların gündelik hayatımıza yaptığı olumlu katkılar arasında sağlık konusu başı çekiyor. Artık birçok sağlık ekipmanı telefonlar yardımıyla “akıllı” takısı kazanıyor ve HeartBuds ile buna yeni bir stetoskop da katılıyor.

Hemen herkesin bir kez de olsa soğukluğunu hissettiği stetoskop, vücut içinde oluşan sesleri dinlemek için kullanılıyor ve uzun senelerdir geleneksel yapısını koruyor. Amerika merkezli Orlando Health’in kardiyoloji bölümü başkanı Dr. David Bello tarafından geliştirilen HeartBuds ise kablo aracılığıyla akıllı telefonlara bağlanabiliyor.

Kablosuz versiyonu üzerinde de çalışışan HeartBuds, bünyesinde yer alan dinleme aparatıyla doktorların hastaların kalp atışlarını dinlemesine imkan tanıyor. Bu noktada standart cihazlardan farklı olarak bu dinleme sürecini iOS cihazlara yüklenen özel uygulaması ile hem ses hem de grafiksel olarak kayıt altına alabilen, kayıtların başkalarıyla paylaşılmasına imkan tanıyan ve gelecek kalp atış verileriyle karşılaştırma için özel bir veritabanına atabilen cihaz, ilginç olarak hastaların kendi kalp atışlarını dinlemesine de izin veriyor.

50 hasta üzerinde yapılan testler sonucunda Amerika Gıda ve İlaç İdaresi FDA’nın sınıf 1 ve sınıf 2 stetoskop seviyelerinde çalışabilen ve tek kullanımlık (Plastik kapsam içinde bulaşıcı alanları veya çocuk eğitim amaçlı tek hasta kullanımı için ideal) stetoskop’lardan daha iyi performans gösterebilen HeartBuds, gövde yapısı gereği kıyafet üzerinden de çalışabiliyor ve böylece hastalar ile doktorlar arasında bakteri geçişi yaşanmıyor, temizlik işlemleri gerekmiyor.

Sonuç olarak belirli kalp sorunlarının bulunması noktasında çok daha pahalıya satılan sınıf 1 ve sınıf 2 stetoskop’lar kadar iyi çalışan, tek kullanımlık çözümlere göreyse çok daha doğru ve kararlı bir çözüm oluşturan HeartBuds, kişilerin kendi kalp verilerini takip edebilmesi ve bunu mesaj yoluyla örneğin doktoruna gönderebilmesi imkanlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor.
 
Top