Ahşap Zemin Yapımı

e-PaCk

Forum Gururu
Önce istediğimiz ölçülerde yeni bir sayfa açıyoruz ve ahşap görüntüsünün sağlanabilmesi için uygun iki renk seçiyoruz ben bu renkleri tercih ettim.. Sizde aynı renkleri kullanmak istiyorsanız aşağıdaki renk kodlarını kullanabilirsiniz...

#774f35

Seçtiğimiz renkleri kullanarak sayfamıza clouds (Filter/Render/Clouds) uyguluyoruz ve böyle bir görüntü elde ediyoruz.

i40RXQY.jpg

Daha sonra sayfamıza renkerlin aralarındaki kesişme noktaları pek belli olmıyacak şekilde noise (Filter/Noise/Add Noise) uyguluyoruz.

nx3lonE.jpg

Daha sonra ahşap etkisine daha fazla yaklaşmak için noise verdiğimiz layer dan bir kopya daha oluşturuyoruz ve bu kopyaya Motion Blur (Filter/Blur/Motion Blur) veriyoruz.

Daha sonra blur verdiğimiz sayfanın kenarlarındaki fazlalıkları temizlemek için motion blur verdiğimiz layer ı transfrom ile (Ctrl+T) sağa ve sola uzatarak uçlarını gizliyoruz.

Daha sonra ahşap uzerindeki oyuk etkisini yaratmak için Liquify (Filter/Liquify) efektini kullanıyoruz. Efekti kullanırken dikkat etmemiz gerekenler; Twril aracını ok yönlerinde kullanıyoruz. bu etkiyi fazla abartmazsak daha gerçekci bi görüntü elde edebiliriz.

Burdan sonraki efekt ve etkiler kullanış yeri ve amacına före değişiklik gösterebilir. ben ortada bir nesne kullanıcaktım ve oyüzden ortaya ışık, kenarlara ise gölge verdim. Odak noktasının orta olması ve dikkatin ortaya yoğunlaşması için. Gölgeler için Burn Tool ortadaki ışık için Dodge Tool kullandım.

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Daha gerçekçi ve fotoğraf gibi bir etki için çok az daha noise (Filter/Noise/Add Noise) veriyoruz.

Ben ahşap görüntüsünün bir masa gibi yan yana konulmış tahtalardan oluşmasını istedim ve sırayla şunları yaptım... Önce 1 yada 2 pixel değerinde sayfanın başından sonuna kadar bir dikdörtgen seçim alanı oluşturdum ve bu alanı kopyaladım (Ctrl+J)

Daha sonra bu layer a Level den ışık vererek parlattım. (Ctrl+L)
WmrGxI1.jpg

Aynı seçim işlemini kullanarak bir layer daha oluşturdum ve burayıda yine Level bölümünden kararttım. bu layerıda ışık verdiğim layerın tam altına dayadım...

Daha sonra bu; biri aydınlık biri karanlık olan iki layer i birleştirdim ve sabit aralıklarla sayfama yerleştirdim. artık tahta aralıklarım hazır.

Şimdi tahta aralık layer larının zemine ayak uydurması için onlarada zemindeki gibi köşelere gölge ve ortaya ışık veriyorum...