Ahlak ve Özgürlük

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Şu an tvde Bayraktar Bayraklı hocayı dinliyorum da ahlak kavramına çok güzel bir açıklama getirdi. Özgürlüklerin olduğu yerde ahlak oluşabilir. Birini dört duvar arasına kapatarak ahlaklı olmasını sağlamak saçmadır. Özgürlüğünü verip kişinin hür iradesi ile ahlaklı olup olmadığına kendisinin karar vermesi gerektiğini söyledi. Güzel bir örnek. Dinimizin özgürlüğe hür iradeye verdiği önemin bir göstergesi bu da.

Geçen yıldan da bir örneği aklıma kalmıştır... "Kalp temizliği önemlidir ama benim kalbim temizdir deyip bu temizliği muhafaza edecek ve güçlendirecek ibadeti (namaz) yerine getirmiyorsan zamanla iman zayıflar. Tıpkı vücudu mikroplara karşı dirençli hale getirmek için aşı olmak gibidir bu. İmanın ilacı da namazdır" demişti.

muhtar*

Özel Üye
Özel üye
Kalp temizliği önemlidir ama benim kalbim temizdir deyip bu temizliği muhafaza edecek ve güçlendirecek ibadeti (namaz) yerine getirmiyorsan zamanla iman zayıflar. Tıpkı vücudu mikroplara karşı dirençli hale getirmek için aşı olmak gibidir bu. İmanın ilacı da namazdır..

Sanırım konunun özü burası. Namaz;kötülükten,fenalıktan,zulümden,isyandan,çaresizlikten,ihanetten,yalandan koruduğu gibi ahiretini de cennet eder..

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Çok doğru, doğru söze ne hacet :)
Namaz ve Kur'an, asıl huzur ikisinde...

Yalnız şu da var;

İbadet bir tek namaz kılmak değildir aslında. Namaz kılıp da kıldığı namazın hakkını vermiyorsa bir insan, kıldığı namazıda alır götürür... Yani dilimizle ve davranışlarımızlada ibadet halinde olmalıyız. Gerek ahlaki, gerek dini, gerek toplumsal kurallar çerçevesinde hareket etmek de bir sorumluluk ve ibadettir bana göre. Eğer kişi yalan söylüyorsa, riya ve şirk içindeyse, dedikodu, gıybet, kul hakkı gibi dinen günah olan davranışları yapıyorsa, Namazın bir bacağı, bir kolu sakat kalır... Evet zaman zaman malesef dilimize hakim olamıyoruz rabbim affetsin bizleri...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Aslında bu konu dinimizin hür iradeye verdiği önemin göstergesi. Gerçekten de dinde zorlama yoktur ve hatta bu bir kuraldır. Kişiye veya zümrelere baskı yoluyla (güç kullanımı, utandırma, mecbur bırakma vs) namaz kıldırabilir, dinin diğer kurallarını yerine getirmelerini sağlayabilirsiniz. Ancak bunun kulluk açısında bir değeri yoktur. Çünkü dinimiz kişinin hür iradesi ile ibadetlerini yerine getirmesini ister. İşte bu durum başka bir kapıyı açıyor. İlim yolu. Evet baskı ve zorlama yoktur ama bilinçli, akıllı müslüman olup insanları ikna yolu ile hür iradeleri ile kulluk yolunda ikna vardır...

Özetle söylediğim şu. Evet tek başına namaz elbette yeterli değildir. Ancak kişi hür iradesi ile namazını kılıyorsa zaten hakkını veriyordur. Ve bu durum ibadetlerin diğer türlerini de yerine getirmek için anahtar gibidir.

İyice hoca kesildim bende ya bu gece :D İnşallah bir gün ben de bir gün hür irademle namaz kılmaya karar verip bir daha da bırakmam.

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Elbette @YoRuMSuZ aslında bende oraya getirmeye çalıştımda tam ifade edemedim :)
Bu ailesinin zoruyla başını kapatıp dışarıya çıktığında iki sokak ötede başını açan kızlar misali işte :)
Kalben kabullenmek lazım yoksa zorlamayla yapılan yada yaptırılan ibadet sevaptan çok günah getirir

Düzenleyen yönetici: