5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

Papatya

V.I.P
V.I.P

Kadınların haklarını savunmak, korumak, haklarının olduğunu ifade etmek ve hatırlatmak için bir güne ihtiyaç duymaları hem garip, hem acı, hem harika.

Bir kadın olarak; Kadınlık veya Erkeklik değil "insanlık" demek istiyorum kısaca.

Tarihte kadınların ne gibi haklarının olduğu yada erkekler ile kadınların eşitliklerindeki değişimden, gelişimden ziyade; kadın ve erkek cinslerinin özgürce, insancıl ve güvenli bir şekilde yaşama haklarından bahsetmek daha doğru geliyor.

Dünyada veya ülkemizde kadın ve erkek arasındaki hem sosyal hem duygusal ayrılıklar zaman zaman kadınların kendilerini savunma ve hakları olduğunu vurgulama gereğini beraberinde getiriyor. Bahsetmek bile istemediğim "kadına şiddet" olgusu bunun en net ve yakın örneği.

Kadınların ilgi alanları ve ihtiyaç duydukları bilgileri aktarmayı ilke edinmiş bir Kadın Web Portalı olan iVillage Türkiye adına tüm kadınların ve kendimin de elbette, güven ve huzur içinde yaşama hakkını savunuyor ve destekliyorum.

Dileğim "kadının hakkı..." ile başlayan cümlelerin "...elbette" 'ler ile bitmesi.

Cinsiyet ayrımı yaparken insanlığımızı kaybetmediğimiz bir gelecek diliyorum..

Papatya Somer

felsefe_mi

...!...
Özel üye
Ülkede seçme seçilme hakkının verildiği gün diye de biliyorum bugünü.
Kadın toplumun bel kemiğidir :)
Kadınla taçlandırılmamış devrim amacına ulaşamaz... veya benzeri de bir söz mevcuttur (Niye çerezsözlüğe bağladıysam :P )