12 Nisan 1993 - Türkiye İnternet'e bağlandı.

wien06

V.I.P
V.I.P
Internet teknolojisi Türkiye’ye ilk olarak, 1987 yılında Ege Üniversitesi’nin öncülüğünde kurulan, Türkiye Üniversite ve Araştırma Kurumları Ağı ile geldi.

Türkiye ilk kez internetle, 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ’den Ankara-Washington arasında kiralık hat kurularak yurtdışıyla sağlanan bağlantı sayesinde tanıştı.

Bu nedenle 12 Nisan tarihi, Türkiye’de internetin ’’doğum günü’’ olarak kabul edildi.

Aynı yıl ODTÜ ve Bilkent üniversiteleri ilk Türk web sitelerini yayına verdi.

64kbit/sn hızında olan bu 2 hat, çok uzun bir süre tüm ülkenin tek çıkışı oldu.

Ege Üniversitesi’nden olan bağlantı ise 1994 başlarında, 64kbit/sn. hızı ile devreye girdi.
 

Suskun

V.I.P
V.I.P

600px-Internet_map_1024.jpg

İnternet haritası. Her bir çizgi IP adreslerini temsil eden iki node arasında çizilmiştir. Çizgilerin uzunluğu IP adresleri arasındaki gecikmeyi temsil eder. Bu çizim C sınıfı ağların yaklaşık %30'unu temsil eder. Renk kodları, çizgilerin RFC 1918 kodlarını temsil eder.

İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır. TDK, İnternet sözcüğüne karşılık olarak Genel Ağ'ı önermiştir. İnternet yerine zaman zaman sadece Net sözcüğü de kullanılır.

İnternet, çok protokollü bir ağ olup birbirine bağlı bilgisayar ağlarının tümü olarak da tanımlanabilir. Binlerce akademik, ticari, devlet, ve serbest bilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur. Bilgisayarlar arasında bilgi çeşitli protokollere göre paketler halinde transfer edilir. İnternet üzerinde elektronik posta ve birbirine bağlı sayfalar gibi çok çeşitli bilgiler ve hizmetler vardır. İnternet üzerinden oyunlar da oynanabilir.

İnternet' in kökeni,hataya dayanıklı,sağlam ve özel bir bilgisayar ağı kurmak isteyen Amerika Birleşik Devletler' i hükümeti tarafından 1960 yılındaki araştırmalara dayanır.1980'lerde Ulusal Bilim Vakfı tarafından yeni bir ABD omurgasının finansmanı için toplanan özel fonlar, dünya çapında katılım ve birçok özle ağın birleşmesine neden olmuştur.1990'larda uluslararası bir ağın yaygınlaşması ile internet, modern insan hayatının temelinde yer almıştır.
 
Top