Kaynak ikonu

Kütüphane Okul/Sınıf Programı - Yetki ve Şifre Ayarları *

Programın kullanımı sırasında üye yetkilendirme ve şifre değiştirme vs işlemlerde kullanıcıların bildirimlerine göre zorluk çekildiği belirtildiği için bu konu ile ilgili kapsamlı ve resimli bir açıklama yapma gereği doğdu. Altta anlatılan yöntemleri uyguladığınızda bu konudaki tüm aksaklıkları giderebilirsiniz.

Not: Eğer giriş sorunları yaşıyorsanız ya da şifrenizi kaybettiyseniz aşağıdaki dosyayı indirip programın kurulu olduğu dizindeki aynı adlı dosya ile (User.dat) değiştirirseniz ilk ayarlarda olduğu gibi giriş yapabilirsiniz. (Kullanıcı adı: admin, Şifre: 1)

Ayar dosyasını indirmek için yukarıdaki bağlantıdan indiriniz...


YETKİLENDİRME - YETKİ VERME - ŞİFRE

Programı yeni kurduğunuzda Kullanıcı Adı: admin - Şifre: 1 şeklindedir. Ancak bunları daha sonra değiştirebilirsiniz. Bunları detaylı şekilde görelim.

menu.PNGProgramı başlattığınızda en üstteki menü bölümünde KULLANICI YETKİLERİ başlığını göreceksiniz. Bu bölüm bizim program için~~ şifre değişiklikleri, yeni kullanıcı atama ve yetkilendirme işlemlerini yapabileceğimiz bölümdür. Üstteki resme göre;
  1. Kullanıcı Ayarları: Mevcut program kullanıcılarının şifrelerini, isimlerini ve programa giriş adlarını ayarlayabilirsiniz.
  2. Kullanıcı Profilleri: İsterseniz profiller ekleyebilirsiniz. Kullanımı pek gerekli değil.
  3. Kütük: Programa giriş yapan kullanıcılarla ilgili log kayıtlarını buradan görebilirsiniz.
  4. Şifre Değiştir: Buradan programa girmek için halen kullandığınız şifreyi değiştirebilirsiniz.
  5. Kullanıcı Değiştir: Başak bir kullanıcı hesabına geçiş yapabilirsiniz.
YENİ KULLANICI ATAMA


Programa tam yetkili (admin) olarak girdiğinizde yeni program kullanıcıları belirleyebilirsiniz. Bunu için yukarıdaki resimde gösterilen menüdeki Kullanıcı Ayarları menüsü penceresindeyken Ekle butonuna klikleyin. (altaki resim)

yetki_ekran.PNG


İsim bölümüne yetkilendirdiğiniz kişiyi tanıyabileceğiniz bir ad girin. Programa girişte bu bölümün etkisi yok sadece tanımak içindir.

sifre.PNG


Kullanıcı Adı bölümüne ise programa girerken kullanılacak akılda kalıcı bir isim vs verin ve Kaydet butonuna klikleyin. Şifre ekranı otomatik olarak açılacaktır. (yandaki resim) Buraya da yetki verdiğiniz kişinin kullanacağı şifreyi verin. Örn; okul no gibi…

Artık yeni bir kullanıcı oluşturduk ancak oluşturduğumuz kullanıcının hiçbir yetkisi yok. Programı kullanabilmesi için istediğimiz yetkileri verebiliriz.

YETKİ VERME

Artık oluşturduğumuz yeni kullanıcının yetkilerini belirleyebilirsiniz. Bunun için Kullanıcı Ayarları penceresindeyken ilgili kişiyi seçili hale getirip Yetki Ver butonuna klikleyin. (alttaki resim)

yetkilendirme.PNG


Alttaki şekilde 2 adet sekmeli menüsü olan yeni bir pencere açılacaktır. 1 numara ile gösterilen Menü Yetkileri sekmesinden programın açılır menülerinden atadığımız yeni kullanıcının hangilerini görmesini istiyorsanız seçili hale getiri. (alttaki resim) Atadığınız kullanıcı sadece işaretlediğiniz menüleri görebilir ve kullanabilir.

menu_yetki.PNG


Şimdi de programın genel kullanımı ile ilgili sınırlandırmaları yapalım. Bunun için 2 numara ile gösterilen Kullanım Yetkileri sekmesine tıklayın. 1 numaradakine benzer bir menü gelecektir. Bu bölümde de atanan kullanıcın programda neler yapabileceğini ayarlayabilirsiniz. (alttaki resim) Bu bölüm önemlidir. Örneğin atadığınız kullanıcının kitap silme yetkisi olmasını istemeyebilirsiniz. Örneğin ben öğrenci yetkilendirmesi sırasında sadece kitap alış-verişi yapabilmesi, kitap listesi ve üyelerideki kitapları görebilmesi için yetki veriyorum.

kullanim_yetki.PNG


Artık bu bölümün kullanımı ile ilgili tüm sorulara sanırım cevap verilmiştir. Atadığınız kullanıcıların istediğiniz zaman Kullanıcı Ayarları penceresinden adını, kullanıcı adını, şifresini değiştirebilir veya tamamen silebilirsiniz.
  • Beğen
Reactions: yesim434 ve nsylmz
Gönderen
YoRuMSuZ
İndirilme
180
Gösterim
881
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
0.00 star(s) 0 oy

YoRuMSuZ: diğer kaynakları

Top