Kaynak ikonu

IETester - Siteniz Eski Tarayıcılarda Nasıl Görünüyor? v0.4.3

İnternet Explorer CSS kodlarını yorumlamada özellikle 6 ve önceki sürümlerinde diğer tarayıcıların çok gerisinde kaldı. Buna rağmen internet kullanıcılarının çoğu IE alışkanlığından vazgeçemediğinden website tasarımcıları için bu durum ayrı bir eziyet.

Site ziyaretçilerinin kullandıkları tarayıcıları (Sadece IE için) kontrol ettiğimde hala % 19,42'sinin IE6 versiyonu kullandıkları görünüyor. Bu oran bir yıl önce % 50 civarında idi. Oranın hızla düşmesine rağmen yine de önemli oranda bir ziyaretçi sayısı IE6 ile sitemize ulaşıyor.

2gufhxi.png


İşte bu durumda imdadımıza İnternet Explorer'ın eski sürümleri ile sitemizi test edebileceğimiz IETester adlı harika bir program yetişiyor. Aslında bu işlemi yapan web siteleri de var ancak testleri çok hızlı yapmak mümkün değil.

Program arayüzü olduça kullanışlı ve Türkçe desteği de mevcut. Kurulum aşamasında Sadece Türkçe ya da birçok farklı dil seçeneğinin programa dahil edilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca görünümü değiştirmek için temalar var. Sadece eski sürüm değil bir tıklama ile mevcut tüm IE sürümleri ile sitenizin nasıl göründüğünü test edebilirsiniz.

Kullandığımız vBulletin 4.0.x sürümü maalesef IE'nin 6 ve daha eski sürümlerini tamamen gözardı etmiş. Bu yüzden IE6 sürümünü kullanarak sitemize gelenler birçok görünüm hatası ile karşılaşabiliyor. En önemli sorun ise IE6 ve eski sürümlerin transparan png desteğinin olmaması. 4.0.x sürümde gif butonların nerdeyse tamamı terkedilmiş ve trasparan png butonları kullanılmış. Örneğin IETester ile sitemizin IE6 görünümü şöyle:

Program Adı: IETester v0.4.3
Boyut: 27 MB

2pyzynq.png
Gönderen
YoRuMSuZ
İndirilme
82
Gösterim
479
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
0.00 star(s) 0 oy

YoRuMSuZ: diğer kaynakları

Top