• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
Kaynak ikonu

Asus PhysX P1 driver ve özellikleri

P_500.jpg
Asus PhysX P1
Grafik kartlarının değişim hızına ayak uyduramazken şimdi bir de fizik kartları piyasaya çıktı. Fizik kartlarının görevi oyunlardaki fizik hesaplamalarını grafik işlemcisi üzerinden almak. Bu sayede hem grafik kartının performansı artıyor, hem de oyunlara gerçek hayata yakın efektler geliyor. Bu uygulamanın ülkemizde satılan ilk örneği ise Asus PhysX P1.
Test sistemimize fizik kartı takılı iken, kartın kutusundan gelen CellFactor - Combat Training uygulamasını sistemimize kurup çalıştırdık. İlk etapta alışılagelmiş bir FPS gibi görünen bu oyunda duvara ateş ettiğinizde çevreye saçılan mermiler ve parçalar tamamen gerçeğe uygun olarak hesaplanıyor. Oysaki her oyunda bu tarz detayları görmeniz imkansız… Aynı şekilde bu oyunda uçak kullanarak aşağıdaki varilleri bombaladığınızda etrafa saçılan parçalar tıpkı bir savaş oyunundaki gibi gerçek ve kusursuz. Tabii buradaki tüm hesaplamaların üstesinden PhysX kartı geliyor.

Büyük Yardımcı

Asus PhysX P1, PCI arabirimi üzerinden sisteme bağlanıyor. Bu sayede kartı hem AGP, hem de PCI Express grafik arabirimine sahip olan sistemlerde kullanabilmeniz mümkün oluyor. Kartta hesaplanmış ve hesaplanmamış sahnelerin saklanması için 128 MB kapasitesinde bellek var. Bellekler GDDR3 tipinde seçilmiş ve 733 MHz çalışma frekansına sahip. Bu sayede istenilen veriler kısa zamanda belleklerden alınabiliyor ve işlenmiş veriler de kısa bir zamanda belleklere gönderilebiliyor. Kart üzerindeki işlemci Aegia PhysX ise 130 nm üretim teknolojisiyle üretilmiş 125 milyon transistörü içerisinde saklıyor.
Şu an için fazla uygulama tarafından desteklenmese de fizik kartlarının yakın bir zamanda oyuncuların vazgeçilmezi olacağını kestirmek hiç de zor değil. Ancak öncelikle bu kartı destekleyen oyunların piyasaya çıkması gerekiyor.
Gönderen
CeBuR
Gösterim
542
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
0.00 star(s) 0 oy

CeBuR: diğer kaynakları

Top