Kaynak ikonu

Android Telefon için CamScanner - OCR için -

Eğer bi scanner ya da yüksek çözünürlükte dijital fotoğraf makineniz yoksa Android işletim sistemi kullanan cep telefonunuz için bu program işlerinizi oldukça işinize yaracayacak. Şahsen kullanıyorum...

Telefonunuza yüklediğiniz ücretsiz CamScanner adlı program ile metin formatlı fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Kitap sayfalarından aldığınız görüntüyü bilgisayarınızdaki ORC programının çok rahat okuyabileceği şekle getirmek bu program ile çok kolay.

Kendim CamScanner ile çektiğim kitap sayfalarını topluca cep telefonumda tanımlı gmail adresine gönderiyorum ve buradan alıp bilgisayarımda kurulu olan Abbyy Fine Reader adlı programa gösterdiğimde neredeyse sıfır hata ile text çıktılarını alabiliyorum.

Gelelim programın tanıtımına:

v3GhO.png
Piyasada uygun fiyata bulabileceğiniz pek çok tarayıcı mevcut fakat 30-40 sayfalık bir makaleyi tarayıcı ile bilgisayara aktarmak oldukça zahmetli ve uzun süren bir iş. Bir belgenin fotoğrafını çekmek ise çok daha kısa sürüyor fakat ne yazık ki cep telefonu kameraları görüntü kalitesi açısından tatmin edici sonuçlar vermiyor. CamScanner ise cep telefonunuzla çektiğiniz fotoğrafı işleyip belgeyi OCR (optik karakter tanıma) yazılımlarında kullanabileceğiniz hale getiriyor.

Galeriden fotoğrafı açıp menü tuşuna basınca görünen "paylaş"a basarak CamScanner'ı seçerek görüntüyü uygulamaya aktarıyorsunuz.

wlbrO.png
Uygulamanın toplam 5 adet görüntü iyileştime modu var. Çoğu belge için ‘Low enhance' modu yeterli gelmekte. Yüksek iyileştime modu daha keskin görüntüler elde etmenizi sağlıyor fakat bu mod fotoğraf düzgün çekilmemişse belgeyi OCR yazılımına aktarırken sorun yaratabiliyor. Eğer tarattığınız belgenin çıktısını almayı düşünüyorsanız toner tasarrufu sağlayan ekonomi modunu seçmenizi tavsiye ederiz. Gri modu ise adından anlaşılacağı gibi belgeyi gri hale getiriyor.

Görüntü kalitesini iyileştirme işlemine başlamadan önce fotoğrafı belgeyi içerecek şekilde kesip biçebiliyorsunuz. Böylece sanki gerçekten tarayıcı ile taranmış izlenimi yaratıyor.

Ekonomi modu kullanarak işlediğimiz fotoğraf sanki gerçekten tarayıcı ile taranmış hissi uyandırıyor. Kamera sayfanın üst kısmına iyi odaklanmadığı için o kısımlar hala bir miktar bulanık görünüyor ama hiç yoktan iyidir.

Aradaki farkı görmek için her iki fotoğrafı da OCR yazılımları arasında oldukça popüler olan Abbyy Fine Reader'a aktarabilirsiniz. Abbyy Fine Reader orjinal fotoğrafta belgenin üst kısmını okumakta oldukça zorlanırken CamScanner ile çekilen fotoğrafta ise böyle bir sorunla karşılaşmıyor.

CamScanner her öğrencinin, her öğretmenin ve uzun metinleri bilgisayara ortamına aktarmak isteyen herkesin telefonunda mutlaka bulunması gereken bir uygulama. Uygulamanın en önemli artısı çok kısa sürede oldukça iyi sonuçlar vermesi. Daha çok özelliğe sahip ücretli sürümü de var fakat ücretsiz sürümü pek çok kişi için yeterli. Android'de aynı işi yapan benzer yazılımlar mevcut ama CamScanner hiçbirini aratmıyor. Eğer belgelerle haşır neşir biriyseniz mutlaka deneyin.

Uygulamayı Android telefonunuz için alttaki linkten yükleyebilirsiniz.
Gönderen
YoRuMSuZ
İndirilme
98
Gösterim
331
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
0.00 star(s) 0 oy

YoRuMSuZ: diğer kaynakları

Top