Tarihi Keşfediyorum/İlköğretim 2-3-4-5-6-7-8 Tarih

Mc_ÖRGE

Kaptan
Özel üye
Tarihi Keşfediyorum

İlköğretim 2-3-4-5-6-7-8 Tarih

Tarihi Keşfediyorum, çocukları tarih içerisinde eğlenceli bir yolculuğa çıkartarak, tarih ile ilgili bilgileri keşfetmeleri için tasarlanmış bir multimedya eğitim programıdır. Bu programı kullanarak 7-15 yaş arası çocuklar, Profesör Çokbilmiş’i zamana hapseden Belalı Zaman Kaçağı eşliğinde tarihi keşfedecek, eğlenceli oyunlarla tarih bilgilerini sınayacak, etkinliklerle eğlenecek, ve değişik tarih dönemlerine ait daha birçok konu ile ilgili merak ettikleri sorularına cevap bulabilecekler.

Zaman Makinesi
Çocukların, Profesör Çokbilmiş’i kurtarmak için “Zamanda Yolculuk” oyunun kayıp parçalarını bulmaları gerekmektedir. Değişik dönemlere yolculuk yapmak için zaman makinesinin eğlenceli yolculuğunda seyahat edecekler.

Tarihi Dönem Ekranları
Zaman makinesini kullanarak gidilen tarihi dönemlerin her birinin kendi harita ekranları vardır. Çocuklar bu ekranlarda yukarı, aşağı, sağ ve sol oklara tıklayarak harita üzerinde hareket edebilirler. “Zamanda Yolculuk” oyunun eksik parçaları da açılan bilgi pencerelerinde saklanmıştır. Ama hangi bilgi penceresinde olduğunu çocukların keşfetmesi gerekmektedir.

Zaman Gezginin Günlüğü
Çocukların Profesör Çokbilmiş’in tavan arasındaki çalışma odasında dolaşırken karşılarına çıkan günlükte, çocuklar kişisel bilgilerini girebilir, yaptıkları seyahatlerde keşfettikleri etiketleri günlüklerine yapıştırabilir, seyahatleri sırasında çekecekleri fotoğraflarını ve etkinlikler ile ilgili notlarını buraya kaydedebilirler. Tarihi Keşfediyorum içerisinde gizlenmiş etiketlerin tümü bulunduğunda günlüğün gizli sayfası açılır, burada çocukları bir sürpriz beklemektedir.

Antik Hazine Avı
Çocuklar, tavan arasındaki duvarlardan birindeki çerçeveye tıklayarak ulaştıkları bu oyun ile hem tarih bilgilerini sınayacaklar, hem de eğlenecekler. Program içerisinde keşfedecekleri bilgilerini test edebilecekleri bu oyunun düzeyini değiştirebilir ve oyunun nasıl oynandığını öğrenmek için “göster” düğmesine tıklanması yeterlidir. Çocuklar tüm soruları yanıtlayarak hazineye ulaşmaya çalışırken eğlenerek öğrenirler.

Zaman Dedektifi
Çocuklar bu oyun ile farklı tarihi dönemlere ait nesneleri belirleyerek zamana karşı yarışırlar. Süre bitmeden belirtilen döneme ait 10 farklı nesneyi bulmaları gerekir. Zorluk derecesini kendileri belirleyerek zamana karşı yarıştıkları bu oyunda tarihi dönemlerin nesnelerini bulmaları gerekirken eğlenerek keşfederler.