Sigara ve Alkol

Safir

Özel Üye
Özel üye
Bu iki düşmanı bir arada kullananların kanserden korunmaları çok zor
Cilt, dudak, boyun, gırtlak, boyun, tükürük bezleri ve tiroit bezi kanserlerinden oluşan baş boyun kanserlerinin en önemli nedeni sigara! Yapılan çalışmalar; hastaların yüzde 70'inin 20 yıl üzerinde sigara içtiğini gösteriyor. Medical Park Bursa Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Vasıf Soysal; tüm vücut kanserlerinin yüzde 9'unu oluşturan baş boyun bölgesi kanserleriyle ilgili bilgi verdi:

Kanser nedir?

Baş boyun bölgesi kanserleri nelerdir? Kanser, vücut hücrelerinden bir tanesinin (terörist hücre) kontrolsüz çoğalmaya başlamasıdır. Cilt, dudak, ağız içerisi (oral kavite), yutak (orofarenks, hipofarenks), gırtlak (larinks), burun boşluğu, paranazal sinüsler, nazofarinks, boyun, tükrük bezleri ve tiroit bezi kanserleri; baş boyun bölgesi kanserlerini oluşturmaktadır.

Baş boyun kanserleri kimlerde görülür?

Baş boyun bölgesi kanserleri tüm vücut kanserlerinin yüzde 9'unu, ölümlerin yüzde 4'ünü oluşturur, erkek- kadın oranı 4-5/1'dir ve baş boyun bölgesi kanserleri içerisinde en fazla gırtlak kanserleri (yüzde 45-50) görülür.

Sebepleri nelerdir?

Baş boyun bölgesi kanserleri gelişiminde ilk sırayı sigara almaktadır ve sigara ile birlikte alkol de kullanılırsa kanser gelişme riski artar. Bunların dışında genetik faktörler, beslenme, çevresel ve hijyenik faktörler, endüstriyel temaslar, radyasyon ve bazı viral ajanlar da rol oynamaktadır.

Sigaranın hastalıktaki rolü nedir?

Sigara içme sürelerine, günlük içilen sigara sayısına, sigaranın özelliğine göre de kanser gelişim oranı değişmektedir. Alkol, baş boyun kanserleri için bağımsız ve önemli bir risk faktörüdür. Sigara ve alkolün ortak tesiri, yalnız başına sigara veya alkole göre kanser riskini yüzde 75'in üzerinde artırır.

Sigara ve alkol kanser dostu

Görüldüğü gibi sigara ile kanser arasında pozitif bir ilişki vardır. Sigara, özellikle alkol ile birlikte kullanıldığında kansere yakalanma riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Bugün sigara ile alkol kullanma alışkanlığı insanımızın sağlığını sürekli tahrip etmektedir.

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların mutlaka bırakılması gerekmektedir, en önemlisi okullarımızda bu kötülüklerin gençlerimize bulaşmasını önlemek gerekir. Batı ülkelerinde sigara içme oranı gittikçe azalırken (yüzde 30), bizim ülkemizde bu oranın yüzde 50-70'lerde olması son derece üzücüdür.

OP. DR. VASIF SOYSAL

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bugünlerde bu tür haberleri ve makaleleri fazl okur oldum. Çok yakın zamanda bırakmayı denicem. Hatta denicem demeyelim şuna bırakıcam.

Safir

Özel Üye
Özel üye
Hiç alkol kullanmadım ama sigara başıma bela olmaya başlamıştı, bırakmaya çalışıyorum :)

Yarışmacı arkadaşlarıma başarılar diliyorum ;)

Zeynep, bi aralar ben de senin gibi düşünüyordum.. Şimdiyse ne düşündüğümü ben de bilmiyorum :D sadece zararlı diyorlar, bırakmaya çalışıyoruz işte;)

arzum

Forum Tutkunu
zararlı tabi arkadaşlar yavvv biz içmeyenleride zehirliyonuz dumanınızla,ne var şu sigarada bende anlamış değilim inş.en kısa zamanda bırakırsınız.ortim sanki sen tüketmiyon söletme beniiii:)