• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Öğretmen Maaşları Sınavla Artacak

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Dünya'da öğretmenlere en az maaş veren ülkeler arasında ilk sıralardaki yerini koruyan Türkiye'de öğretmen maaşlarında yeni bir kesinti hazırlığına girdi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 'öğretmen stratejisi' ne göre öğretmenler görev süresi içinde sınava tabii tutulacaklar. Buna göre, mesleğe aynı basamaktan başlayacak öğretmenler basamak atlamak için sınava girecek. Ücretler, sorumluluk ve statüleri aldıkları puana göre artacak

Bugün gazetesi haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı 'öğretmenlik' mesleğini daha kaliteli ve saygın hale getirmek için uzun süredir üzerinde çalıştığı öğretmen stratejisini tamamladı. Bakan Ömer Dinçer ve kurmaylarının onayından da geçen strateji planı Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

Öğretmenlik mesleğini daha nitelikli hale getirmek istediğini iddia eden Milli Eğitim Bakanlığı, yeni düzenlemeye göre Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile işbirliği yaparak üniversitelerdeki eğitim fakültelerinde öğrenim gören öğretmen adaylarının uygulama dersleri artıyor.

Bu konuda okullar ile üniversiteler işbirliği yapacak. Halen öğretmen adaylarının derslerinin yüzde 15-20'si uygulama dersi olarak verilirken yeni düzenlemeyle derslerin en az yüzde 40- 50'si uygulamaya dayalı olacak. Yani öğretmen adayları, üniversitedeki derslerinin yarısını okullarda stajyer öğretmen olarak geçirecek. Eğitim fakültelerindeki müfredat da yeniden gözden geçirilerek yeni bir düzenlemeye gidilecek.

SINAVI GEÇEMEYENE ZAM YOK

Öğretmenlerin tümü aynı basamaktan mesleğe başlayacak ve basamak atlamak için sınava girecek. Performans ve akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları puana göre görevde yükselecekler ve buna göre ücretleri, sorumlulukları, statüleri, kariyerleri ve hakları artmış olacak.

Statüsü yükseltilmiş öğretmenler belli bir zaman aralığıyla sınava tabi tutulacak ve bulunduğu statüyü koruması için bu sınavdan geçerli not alması gerekecek. Aksi halde öğretmenin bulunduğu statü, performansına ve sınav notuna göre bir alt konuma düşürülecek. Böylece öğretmenler arasında eşit işe eşit ücret ortadan kalkmış olacak. Aynı sürede aynı görebi yapan öğretmenler arasında sınav notuna göre maaş farkı olacak.

KPSS SINAVI DA DEVAM

Yeni düzenlemede öğretmenlerin atanabilmeleri için başarılı olamk zorunda oldukları KPSS sınavı da uygulanmaya devam edecek. Düzenlemede iddiaya göre öğretmenlere KPSS sınavında alanları ile ilgili sorular sorulacak.