İşte O Şarkıların Hikayeleri

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

KAAN TANGÖZE- BAL​

1995 Türkiye Güzeli Ahu Paşakay ile güzel giden bir birliktelik yaşayan Kaan Tangöze; bir gün sevgilisiyle ufak bir tartışma yaşar... Duman grubunun 2002 yılında çıkardığı 'Belki Alışman Lazım' albümünün Kemancı Bar'da gerçekleşecek tanıtım gecesinde Kaan'ın gözleri Ahu'yu arar fakat göremez. Aralarında ki kırgınlık nedeniyle kalabalığın arkasından izlediğini düşünerek o gece ona yazdığı şarkıları arka arkaya söyler. Fakat Ahu Paşakay o gece orda değildir. Rivayete göre Kaan Tangöze'nin sahnede sevgilisine yazdığı 'Bal' şarkısını söylediği esnada, sevgilisi evinde kendisini dolabın demirlerine asarak intihar etmişti. Sevgilisinin intihar haberini ertesi sabah alan Kaan Tangöze, 15 gün boyunca ailesi ile bile görüşmemiş acısını tek başına yaşamak için kendini eve kapatmıştı. Duman grubu 'Bal' şarkısını bir daha hiç çalmadı. Efsaneye göre bu acı olaydan sonra açıkhavada gerçekleşen bir konserde Kaan, gökyüzüne bakarak ilk ve son kez söylemişti...

TEOMAN- 17​

Teoman bu şarkıyı 'iki çocuk' şarkısı gibi Erdal Eren'e yazmıştır.Teoman'ın akrabası olan Erdal Eren, 1980 yılında 17 yaşında idam edilmişti.Suçu bir askeri inzibatı vurarak öldürmesi olarak gösteriliyordu. Yalnız bu inzibatın otopsisinde yakın ateş sonucu öldüğü, Erdal’ın ise oldukça uzakta olduğunu mahkeme görmezden geliyordu. Kağıtlara Erdal Eren’in adı yazılmıştı bir kere.

YILDIZ TİLBE- AMA EVLİSİN​

Yıldız Tilbe’nin ‘Ama Evlisin’ şarkısını kime yazdığı ortaya çıktı. “2002’de evli bir erkeğe âşıktım” diyen şarkıcının platonik aşkının, o zamanlar evli olan ünlülerin fotoğrafçısı Ali Eşitmez olduğu öğrenildi.Eşitmez için 2002 yılında ‘Ama Evlisin’ şarkısını yapan Tilbe, bir röportajında evli birine âşık olduğu için çok üzülüp kanser olduğunu açıklamıştı.Ünlü müzisyen verdiği röportajda o dönem Eşitmez’e olan aşkını şu sözlerle anlatmıştı: “Âşık oldum, adam evli çıktı, benim değildi. Çok üzüldüm. Ölüyordum. Şaka değil! Onu düşündüğüm zaman içimde bir şey vardı büyüyordu, hissediyordum. Bir gittim hasta çıktım, iyi mi? Hastaneye yattım, düşünmemeye çalıştım, attım o içimdeki kötü şeyi elimden geldiğince. Sonra adamı unuttum, rahatladım Allah’ıma bin şükür. Âşık oldum mu, çok derin yaşıyorum aşkı. Yine öyle sevebilirim. Ama kimseyi öyle sevmek istemiyorum."

ŞEBNEM FERAH- DELİ KIZIM UYAN​

Şebnem Ferah'ı ablası Aycan ölümcül bir hastalığa yakalanır ve Yalova’da ablasının başucunda ölümünü beklerken: bir gün odasına kapandığında, 3-4 dakika içinde “Deli Kızım Uyan” isimli şarkısını yazar ve besteler. Bu şarkıyı bestelerken, bu sözleri ablasına söylediği düşünülür.1997 yılı sonlarında ablasını kaybeder.

HALUK LEVENT- ELFİDA​

Haluk Levent'in bu şarkıyı oluşturma hikayesi çok özel. Kanser hastası 16 çocuğun bakımını üstlenmiş olan Levent, bu çocuklar arasında bulunan 9 yaşındaki Elfida’nın vefatıyla yıkılmıştı. İşte bu şarkıyı küçük Elfida için yazmış. Haluk Levent yazdığı şarkıyı Elfida’ya dinletmeyi çok istemiş. Ama vefatı nedeniyle bunu gerçekleştirememiş.

BARIŞ MANÇO- GÜLPEMBE​

Barış Manço’nun eski bir röportajından bir bölümde sunucu soruyordu: “Efendim Gülpembe şarkısını kimin için yaptınız?” Barış Manço “Haa Gülpembe benim babannem.” demiştir. Barış Manço gülpembeyi 1957 yılının ramazan bayramında ölen babaannesi Nimet Manço ya yazmıştır...

HAKAN ALTUN- HANİ BEKLEYECEKTİN​

Hakan Altun, askerliğini Ankara Etimesgut'ta yaparken sevgilisiyle konuşmak için tam 17 gün sıra beklediğini söyledi. Bazı heberlere göre ünlü şarkıcı Altun o günleri şöyle anlattı; "O yıllarda tabii cep telefonu yoktu. Biz de ankesörlü telefonlarla konuşuyorduk. Tam 17 gün sonra sıra bana geldiğinde ailemden sonra sevgilimin sesini duymak istedim. Ben askerlik dönüşü birlikte olacağımızı hayal ederken aldığım cevap karşısında kitlendim kaldım. Kız arkadaşım bana "Şu an müsait değilim sonra arar mısın" dedi. Ben onun için 17 gün bekledim o bana 60 saniyesini ayırmadı. Bunun üzerine oturdum bir kenara, gözyaşları içerisinde "Hani bekleyecektin bir ömür boyu" şarkısını yazdım."Hakan Altun, programda "Aşık olduğun bu ünlü sunucu ve yazar İclal Aydın mı?" sorusunu ise cevap vermeden geçiştirdi.

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

AHMET KAYA- KOD ADI BAHTİYAR​

Ahmet Kaya , Bahtiyar türküsünü söylemeden önce şöyle bir hikaye anlatır:"Çok uzun zaman önce İstanbul'da şubelerde kaldığım zaman bir arkadaş tanımıştım, kendisi Diyarbakırlı'ydı. İsmini sorduğum da isminin Bahtiyar olduğunu söylemişti bana. Günde iki sefer dörder saat arayla götürüyorlardı işkenceye, geri getiriyorlardı, hamur gibi atıyorlardı. Tek söylediği şey, "adım Bahtiyar" diyordu. Başka bir şey söylemiyordu...Doksan yedi gün boyunca, tam doksan yedi gün boyunca gerçek adını kimse öğrenemedi ve sonra cezaevinde karşılaştık; incecik, dal gibi bir çocuktu.. Bütün dileği dışarı çıktığım zaman (ondan önce çıkacağım için, çok önceleri çıkacağım için) Diyarbakır'dan gidip bağlamasını almamı ve onu kullanmamı istiyordu. Kuru soğan yetiştiriyordu bardak içinde. Yaşayan arkadaşlar vardır mutlaka içinizde; onu yeşil soğan haline dönüştürüyorduk, çiçeğimiz maalesef oydu, başka bir şey yoktu..Sonra ben dışarı çıktım, onu uzun zaman göremedim. Sonra Yozgat'a gitmiş, onu öğrendim. Bir gün çok büyük bir tesadüf, Diyarbakır'a giderken gazetede beni çok sarsan bir resimle karşılaştım; bir ölüm ilanındaydı Bahtiyar...

SEZEN AKSU- BENİ UNUTMA​

Onno Tunç, Sezen Aksu’nun büyük aşkıydı. Sanatçı, Onno Tunç’u bir uçak kazasında kaybettikten sonra yazdığı sözlerle yüreğimize dokunan şarkılara imza attı. ‘Beni Unutma’ şarkısı da bunlardan sadece biri. Aksu, Onno Tunç ikilisinin şarkısı olan ‘Beni Unutma’nın cover’lanmasına izin vermediği tek şarkıdır. Şarkıcının, ‘Git’, ‘Yarası Saklı’, ‘İki Gözüm’ şarkıları ise Tunç’a yazılmış parçalardan sadece bazılarıdır.

YILDIZ TİLBE- DELİKANLIM​

Yıldız Tilbe, o günlerde ‘Delikanlım’ şarkısıyla listeleri yakıp kavurdu. Zamanında Uzay Heparı’yla birlikte olduğu iddia edilen Yıldız Tilbe, müzik adamına olan duygularını ‘Delikanlım’ şarkısında yazmıştı. Şarkı hakkında söylenen diğer bir hikaye ise Tilbe’nin eşinden ayrıldıktan sonra bu dizeleri yazdığıydı.