• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

İş Güvenliği Ekipman Tutanağı ve Talimatı Örneği

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
İş Güvenliği Ekipman Tutanağı ve Talimatı Örneği

İşçinin

Sicil No ve Adı Soyadı : İşi :
Baba adı / Doğum Yeri ve Yılı :

1-Yukarıda hüviyeti yazılı 'nin, işyerimizde aşağıda belirtilen şartlara muhakkak surette riayet ederek çalışacağına dair işbu talimat ve tutanak serbest arzu ve iradesi tahtında aşağıdaki şekilde tanzim ve imza edilmiştir.
2-Yetki, bilgim ve görevim dışında iş yapmayacağım, verilen emri tatbik edip bunun dışında kendiliğinden iş yapmayacağım.
3-Her türlü arıza ve aksamayı derhal yetkilisine bildireceğim.
4-İşyerimden ve çalışma sahamdan izinsiz ayrılmayacağım.
5-Kablo ve elektrik aksamına dokunmayacağım. Elektrik motorları, cihazları ve kabloları ile sigortaları kurcalamayacağım, dokunmayacağım. Elektrikle ilgili hususlara ancak yetkili elektrikçiler veya elektrik mühendisleri müdahale edebilir.
6-Kesme, zımba, perçin, kalafat, raspa v.b. gibi işlerle, kaynak, erimiş maden, asit veya kostik gibi maddelerle yapılan işlerde, taşlama cihaz ve tezgahları gibi göze çapak veya parça kaçması ihtimali olan bütün işlerde, iş gözlüğünü muhakkak takacağım, asla gözlüksüz çalışmaya başlamayacağım.
7-Vinç ve kaldırma araçları ve muharrik araçlar hareket ve tahdit sahasında bulunmayacağım. Bunlara asla asılmayacağım, binmeyeceğim. Yük asansörüne binmeyeceğim.
8-İşyerinde asılmış bulunan İş Güvenliği Talimat ve ikazlarını tam anlamı ile eksiksiz okuyup öğrendim. Aynen tatbik edeceğim ve ettireceğim. Yetkililerin verdiği İş Güvenliğine ait sözlü ve özel talimatları da harfiyen ve aksamadan yerine getireceğim, getirteceğim.
9-Üniteme çalışmayanların girmesi yasaktır. Üniteye misafir ve sair şahıslar kabul edilmeyecek ve girmelerine müsaade edilmeyecektir.
10-Çalıştığım makine, tezgah ve cihazı öğretilenden başka türlü çalıştırmayacağım, imal amacı dışında bir imalat için kullanmayacağım.
11-Mesai saatleri içinde muhakkak surette bana verilen iş elbisesi ve ayakkabısı ile dolaşacağım ve çalışacağım, iş elbisemi yırtık ve sökük bulundurmayacağım.
12-Boyunbağı, kravat, anahtarlık, saat zinciri, madalyon, şapka ve baş örtüsü gibi sarkan ve düşebilen aksesuar bulundurmayacağım.
13-Çalışırken üzerimde yüzük, bilezik ve kol saati gibi metal eşya bulundurmayacağım.
14-Umuna ait koruyucu araç ve gereçler ile yangın söndürme cihazlarını gerektiğinde kullandıktan sonra yine aldığım yere koyacağım.
15-El aletlerini ve bilumum araç ve gereci yalnız yapımına özgü işlerde kullanacağım.
16-Çekiç, keski gibi el aletlerinin bozulan ve çapaklanan başlarını taşlamadan kullanmayacağım.
17-Eli zedeleyebilecek kadar hasara uğramış, saplı veya arızalı el alet ve takımları kullanmayacağım.
18-Aşağıda belirtilen kişisel koruyucu araç ve gereçleri sağlam durumda ve muhakkak surette kullanmak üzere teslim aldım. Arızalanan olursa derhal müracaat ile yenisi ile değiştireceğim.

a-( ) Adet .................................. d-( ) Adet .....................

b-( ) Adet .................................. e-( ) Adet .....................

c-( ) Adet ..................................

19-Sağlam ve düşmeye mani olacak korkulukları bulunmayan geçit ve platformlardan geçmeyeceğim.
20-Talimat ve ikaz levhalarının yerlerini değiştirmeyeceğim.
21-Makine çalışırken yağlamayacağım, tamirat yapmayacağım ve bakım için yerlerinden çıkarılan muhafazalar yerlerine takılmadan makineyi çalıştırmayacağım ve makinede çalışmayacağım.
22-İşyerinde asla şaka ve laubali hareket ve davranışlarda bulunmayacağım, iş disiplini ve ciddiyeti ile çalışacağım.
23-Ambar, malzeme, depo veya bulundurma yerlerinden yetkilisinin izni ve çıkış emri olmadan hiç bir malzeme, araç, gereç v.s. almayacağım.
24-Yukarıdaki maddeleri tamamen okuyup anladım, işim ile ilgili hususlarda bunların tatbiki gerekenlerini tatbik ve riayet ile yetkim haricinde olanlar için derhal yetkilisine veya işverene müracaat edeceğim. Aksi takdirde doğabilecek her türlü hukuki ve cezai sorumluluklar ile tazminatlar bana ait olacaktır.

İşbu talimat tutanağını tamamen okuyup anlayarak ve İş Güvenliği kaidelerine ve talimatlarına harfiyen riayet edeceğimi bildirerek imza ediyorum.

Tarih :

İşçinin

Adı Soyadı :
İmzası :