Fırsat Zinciri

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
İŞKUR, önce eğitecek sonra işe yerleştirecek

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ortak bir projeye imza atıyor. 'Özelleştirme Sosyal Destek Projesi' adı verilen bu projenin amacı uygulanmakta olan ekonomik reform programını desteklemek ve özelleştirme programındaki hedeflerin başarıyla tamamlanmasına yardımcı olmak. Proje ayrıca özelleştirme uygulamalarından olumsuz etkileri azaltmayı hedefliyor. Bu kapsamda özelleştirme nedeniyle işten çıkarılan işçilere tazminatlarının ödenmesi ve yeniden işe yerleştirilmeleri için çalışmalar yapılacak. Projenin finansmanı Dünya Bankası tarafından sağlanıyor ve 2004'e kadar devam etmesi planlanıyor.

İŞKUR Genel Başkanı Necdet Kenar 81 ilde bu tür faaliyetler yürüttüklerini ve bu çalışmanın işgücünü eğitme ve istihdam etme amacı taşıdığını söylüyor: "Çalışana ihtiyacı olan eğitim kuruluşları ve işletmeler bize başvuruyor. Uygun elemanlara eğitim veriyorlar. Eğitim masraflarını İŞKUR karşılıyor. Ayrıca eğitim alanlar bu süre içinde asgari ücret alıyorlar. Eğitim sonunda işletmelerin elemanların yüzde 70'ini işe almalarını şart koşuyoruz. Bu çalışma ile 30-35 bin kişiye iş olanağı sağlamayı amaçlıyoruz."

UFRAD İLE İŞBİRLİĞİ
İŞKUR (Türkiye İş Kurumu) 'Özelleştirme Sosyal Destek Projesi' proje kapsamında Ford Otosan, Meksa Vakfı gibi şirket ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapıyor. UFRAD'ın teklifi üzerine yeni bir işbirliğinin daha temeli atılmış.

Buna göre, İŞKUR projesine dahil olan işsizler, UFRAD üyesi kuruluşlarda eğitim alacaklar. Eğitim masraflarını İŞKUR karşılayacak. UFRAD Genel Başkanı Mayir Saranga eğitim alan kişilere yüzde 100 istihdam garantisi verileceğini söylüyor:

"UFRAD üyesi olan kuruluşlar, hangi mesleklerde ne miktarda eleman yetiştirebileceklerini İŞKUR'a sundular. Yetiştirilen elemanlar birçok üye kuruluşta eğitim süreleri sonunda yüzde 100 istihdam garantisi ile işe başlayacaklar."

UFRAD ile başlatılan proje kapsamında İŞKUR'a kayıt yaptırmış olan işsiz kişilerin mevcut nitelikleri tespit edilecek. Açık pozisyonlara uygun olanlar uygun iş alanlarına kaydırılacak ve kurumlar aracılığı ile sisteme kazandırılacak. Saranga bu kişilerden koşulları uygun olanların girişimci olarak işe başlamaları olasılığının mümkün olduğunu söylüyor. Bu sayede kısa sürede birçok işsizin iş imkanına kavuşabileceğini ekliyor.

Kimler başvurabilir?

Başvuranlarda aranan şartlar:

*Kamu İktisadi Teşebbüslerinde ücret karşılığı çalışırken özelleştirme çalışmaları nedeni ile işten çıkarılmış ve çıkarılacak olmak,
*Ekonomik reform programı etkisi ile işsiz kalma veya bu program dolayısı ile istihdama katılmakta zorluk çekmek,
*İŞKUR'a kayıtlı olmak.

Hizmetlerin amacı:
*Hedef kitleye geçici gelir desteği sağlamak,
*Danışmanlık ve eğitim desteği vererek bu kişilerin işgücü piyasasına yeniden kazandırılmasını sağlamak,
*Toplum yararına programlarda geçici olarak istihdam edilmeleri veya kendi işlerini kurmalarını sağlamak.

Nasıl gerçekleşiyor?
İşsiz ve İŞKUR'a kayıt yaptırmış kişilerin mevcut nitelikleri tespit ediliyor. Açık pozisyonlara uygun olanlar bu iş alanlarına kaydırılıyor. Kurumlar aracılığı ile eğitilip sisteme kazandırılıyor.