Felsefecilerden Felsefenin Tanımı

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Felsefenin tanımını birçok yerde okumuşuzdur. Tanımı birde ünlü felsefecilerden okuyalım.

MzaDG2L.jpg

Karl JASPERS "Felsefe, neleri bilmediğini bilmektir."

r2ZUxJ3.jpg

SOKRATES "Doğruyu bulma yolunda, düşünsel bir çalışmadır."

VtEnJqq.jpg

PLATON "İlkeler ya da ilk nedenler bilimidir felsefe."

WF6po86.jpg

ARISTOTELES "Mutlu bir yaşam sağlamak için, tutarlı eylemsel bir sistemdir."

sJv3i5N.jpg

EPIKUROS "İnanılanı anlamaya çalışmaktır."

Zo7FrYP.png

ANSELMUS "İnanılanın inanılmaya değer olup olmadığını araştırmaktır."

qqgSF60.png

ABAELARDUS "Eleştiridir."

LIJczM0.jpg

CAMPENELLA "Deney ve gözleme dayanan bilimsel veriler üzerinde düşünmektir."

mGeKDsL.jpg

F. BACON "Felsefe yapmak doğru düşünmektir."

VlQ7UV3.jpg

T. HOBBES "Felsefe bir bilimdir ve geometrik yöntemi metafiziğe uygulamak gerekir, felsefeyi kesin bir bilim yapmak için."

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Felsefe olayı o kadar tartışılan ve anlaşılmaya çalışılan bir konu ki... Her felsefeci kendince haklı... İşin garip tarafı halk arasında çok kullanılan bir kelime, felsefe yapma denir... Karşısındaki kişi kendisine bir durum anlattığında genelde söylenir... Hangi amaçla söylendiği bile söyleyen kişi tarafından açıklanamıyor bazen... Uzatma kısa kes anlamında genelde söyleniyor... Bu kadar ünlü felsefeciler kafa patlatıp bilimsel açıklamalar yapa dursun, yurdum insanı rastgele bir kelime gibi rastgele kullanıyor, kullanıyoruz... Her kelimenin doğru anlamını bilmek ve doğru zamanda doğru yerde kullanmak temennisiyle...

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
''Felsefe yapma'' deyimi sanırım konunun derinliğinin bilindiğinden kullanılıyor diye düşünüyorum. Bir başlandımı bitmek bilmeyen bir konu. Düşünüyorum da böyle upuzun bir sohbet pekte sıkıcı olabilirdi. Tabi konu dönüp dolaşıp aynı yerde kalıyorsa.
@alemdar güzelde yorumlamışsın yine kelimelerinle. Kelimelerinin susmamasını temenni ediyorum.

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
''Felsefe yapma'' deyimi sanırım konunun derinliğinin bilindiğinden kullanılıyor diye düşünüyorum. Bir başlandımı bitmek bilmeyen bir konu. Düşünüyorum da böyle upuzun bir sohbet pekte sıkıcı olabilirdi. Tabi konu dönüp dolaşıp aynı yerde kalıyorsa.
@alemdar güzelde yorumlamışsın yine kelimelerinle. Kelimelerinin susmamasını temenni ediyorum.

Evet bir bakıma belirttiğin gibi... Fakat bazen karşı taraf doğruları kendi çıkarlarına ters geldiği için duymak, dinlemek istemiyor... Bu yüzden de normal olan bir iki kelimelik açıklama karşısında bile hemen felsefe yapma diyebiliyor... Bu bir örnek tabi... Bazen anlamı derin olan kelimeleri o kadar hoyratça harcıyoruz ki...

Ayrıca güzel dileklerin için teşekkürler...