Cehennemden korkmayanlara!!

yaren*

Herşey olması gerektiği gibi ;)
Özel üye
Trende yan yana oturduğumuz adam ,karşımızdaki delikanlıya nutuk çekiyor ve :
-Sigara efkar dağıtır.! diyordu.Yak bi tane
Çocuk adamın kendisine uzattığı sigarayı kibarca reddederek:
-Sağolun efendim .! dedi.Kullanmıyorum.
-Amma yaptın ha.!diye atıldı adam.Yoksa annen mi kızar?
Bu laflar çevremizdeki yolcuların gülüşmelerine yol açmış, benimse fena halde canımı sıkmıştı.Uyumak niyetiyle kapattığım gözlerimi aralayarak delikanlıya baktım.Bir üniversite öğrencisi olmalıydı.Tertemiz yüzü ,adamın sölediklerinden sonra hafifçe kızarmıştı.
Adam.:
-Heralde sen aslan sütü de kullanmazsın , diye devam etti.Kullanmazsın değil mi?
Delikanlı onun içkiden sözettiğini anlamıştı.Bu sefer susmayarak:
-Bira dahil tüm içkiler haramdır.! dedi.Birbirinden güzel yüzlerce içecek varken niçin onları kullanayım?
Konuşmaları,benim olduğu kadar ayakta seyehat eden yolcuların da dikkatini çekmişti.Herkes kulak kesilmiş onları dinliyodu.
Adam:
-Peki,milli piyangoya ne dersin ? dedi.Hani şu televizyonda reklamları olan.
-O da ayni şey !... diye cevap verdi delikanlı.Yani oda bütün kumarlar gibi haramdır.
Adam alaycı bir tavır sergileyerek,
-Amma tutucu bir insansun be kardeşim.!! dedi.O haram bu haram.Milli piyangonun milli takımdan ne farkı var ki?
Çocuk yine susmayı tercih etti.Ancak sıkıldığı her halinden belliydi.Adam ise aklı sıra onu köşeye sıkıştırmış ve perişan etmişti.Sigarasının dumanını bir kahraman edasıyla çocuğa doğru üflerken:
-Cehennem korkusundan dünyanın bütün zevklerinden mahrum kalıyorsunuz .!! dedi. İş mi sizin yaptığınız ?
Dayandığım yerden doğrulup adama baktığımda bana dönerek:
-Ne dersin dostum ? dedi.Haklı sayılmaz mıyım ?Üstelik hep beraber olduktan sonra ne var korkacak?
Sinirlerim iyice tepeme çıkmıştı ama yinede sakin görünmeye çabalayarak:
-Gerçekten cesur bi insanmışsınız.! dedim. Sahi, yanmaktan korkmuyor musunuz?
-Pek korktuğumu söyleyemem, diye cevap werdi. Elle gelen düğün bayram değil mi?
Böyle söyleyerek koltuğuna biraz daha gömüldü ve cam kenerındaki sigarasına uzandı.Paketin yanında duran çakmağı ondan önce alarak ateşledim ve:
-Buyurun .!! dedim . Yakın!.
paketten büyük bi pozla çıkarttığı sigarasını çakmaktan adeta fışkıran aleve doğru uzatırken
-Hayır dedim . Sigaranızı değil ,parmağınızı uzatın ..:! dedim
-Analyamadım .. dedi .Neden parmağımı uzatacakmışım ?
-Cehennemde yanmaktan korkmadığınızı bundan daha iyi nasıl gösterebilirsiniz? dedim.Doğrusu hepimiz çok merak ettik.
Adam ne diyeceğini şaşırmış ve iki saaatir işleyen çenesi adeta tutulmuştu.Yerinde bir müddet kıvrandıktan sonra - ineceğim istasyona geldim - diyerek ayağa kalktı ve kalabalığı yararak gözden kayboldu.
Çakmağın bende kaldığını adam gittikten sonra farkettim. Bunu karşımdaki delikanlıda görmüş ve gülmeye başlamıştı.
Çakmağı ona doğru uzatırken :
-Sigara içmiyorsun ama çakmak sende kalsın . dedim Artık onu nerede kullanıcağını çok iyi biliyorsun....