Basın Özgürlüğü

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ
Madde 3 - Basın özgürdür. Bu özgürlük; bilgi edinme yayma eleştirme yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir.
Basın özgürlüğünün kullanılması ancak demokratik bir toplumun gereklerine uygun olarak; başkalarının şöhret ve haklarının toplum sağlığının ve ahlakının milli güvenlik kamu düzeni kamu güvenliği ve toprak bütünlüğünün korunması Devlet sırlarının açıklanmasının veya suç işlenmesinin önlenmesi yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması amacıyla sınırlanabilir.

ZORUNLU BİLGİLER
Madde 4 - Her basılmış eserde basıldığı yer ve tarih basımcının ve varsa yayımcının adları varsa ticari unvanları ve işyeri adresleri gösterilir. İlan tarife sirküler ve benzerleri hakkında bu hüküm uygulanmaz.
Haber ajansı yayınları hariç her türlü süreli yayında ayrıca yönetim yeri sahibinin varsa temsilcisinin sorumlu müdürün adları ve yayının türü gösterilir.

SORUMLU MÜDÜR
Madde 5 - Her süreli yayının bir sorumlu müdürü bulunur. Sorumlu müdür birden fazla ise her birinin sorumlu olduğu bölüm belirtilir.
Sorumlu müdür olabilmek için;
a) Onsekiz yaşını bitirmiş olmak
b) Türkiye'de yerleşim yeri sahibi olmak ve devamlı oturmak
c) En az ortaöğretim veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olmak
d) Kısıtlı veya kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak
e) Yüz kızartıcı suçlardan mahkum olmamak
f) T.C. vatandaşı olmayanlar için karşılıklılık koşulu aramak
Gerekir.
Sorumlu müdürün Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olması halinde sorumlu müdürlüğü üstlenmek üzere müdür yardımcısı tayin edilir. Sorumlu müdür için bu Kanunda yer alan hükümler sorumluluğu üstlenen yardımcı için de geçerlidir.