Zone Alarm Kullanımı (Xp)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Zone Alarm Kullanımı (Xp)

Programın Download Linki: www.zonelabs.com

Programı indirip internetten indirin. Ancak kurmadan önce windows'un firewall'ını kapatmanız gerekiyor.

Her bir ağ bağlantınızın özelliklerinde Advanced tabında Protect my computer... yazısının yanındaki kutuyu boşaltmanız gerekiyor.
wxpzna01.gif


wxpzna02.gif
Yes diyoruz.

Şimdi ZoneAlarm'ı kurabilirsiniz.

ZoneAlarm'ın Kullanımı
wxpzna03.gif
Program görev çubuğuna yerleşecektir.

wxpzna04.gif

Görv çubuğundaki ikona çift tıklayarak ZoneAlarm ayarlarına bir göz atalım.
tab : Alerts

wxpzna04.gif

Show Alert popup Window internet üzerinden birisi sizin bilgisayarınızda gizli bağlantı kurabileceği açık bir port var mı diye kontrol ettiğinde, yani size port taraması yaptığında bir uyarı penceresi ile sizi uyarır. İlk defa firewall kullanıyorsanız ilk başta bunu açık bırakın ve bu taramanın ne kadar sık gerçekleştiğini görün!! Ancak bir süre sonra can sıkıcı hale gelince iptal edersiniz.

wxpzna05.gif

tab : Security
Yerel ağınız (local) ve internet bağlantınız için değişik güvenlik seviyeleri tanımlanmış durumda.
Yerel ağınız varsa Advanced düğmesi ile ayar yapmanız şart, yoksa firewall yerel ağınızın düzgün çalışmasına mani olabilir.

Advanced
Bu ekranda yerel ağa bağlantınızı sağlayan ağ kartını seçmeniz gerekiyor, aksi halde ZoneAlarm yerel ağ üzerinden gelen bağlantılarıda engelleyecek ve ağda kimse sizi göremeyecektir.

------------------------------

İnternete Bağlanalım
wxpzna06.gif

Bağlantıdan kısa bir süre sonra ilk uyarı geliyor. XP'nin bir servisi internete bağlanmak istiyormuş?? Ne olduğu belli değil. Bu ekranda Yes ile onaylayabilir, No ile engelleyebilirsiniz. Remember... kutusunu işaratlarseniz de, bu programla ilgili seçimizi hatırlayacak ve sizi bununla ilgili bir daha uyarmayacaktır.

wxpzna07.gif

Ancak burada can sıkıcı bir durum var, işletim sisteminin bir çok modülü sizin isteminiz dışında internete bağlanıyor, bunları engellemek belki ileride bazı servislerin çalışmamasına yol açacak, belki de hiçbirşey olmayacak. Karar sizin. Benim tavsiyem, bağlanmak isteyen programın windows'un bir parçası olduğundan eminseniz, onaylayın. Bir süre sonra zaten bu tip tüm modüller onaylanmış olacağından sizi rahatsız etmezler.

Evet, tabii ki, Internet Explorer'ı çalıştırdığımda internete bağlanmaya çalışması normal!!
wxpzna08.gif


Şimdi de internet üzerinden bilgisayara bağlanmaya çalışan birisinin engellendiğini söylüyor.
Buradan More Info'ya basarsanız, sizi ZoneAlarm'ın sitesine götürecek ve size bağlanmaya çalışan kişinin IP adresinden konumunu(en azından hangi ülkenden olduğunu) öğrenebilirsiniz.
wxpzna09.gif


wxpzna10.gif

tab : Programs
Engellediğimiz, izin verdiğimiz, sonuçta ZoneAlarm'ın listesine girmiş programlar ve erişim seviyeleri.
Kaynak: turkcenet.org
 
Top