• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel Söz " konulu yarışma için oylama başladı. Sizleri de beğendiğiniz sözleri oylamaya davet ediyoruz. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Zeytin Yiyin, Yediklerinizi Daha Hızlı Yakın

~meLek~

GalataSaray'ım
Yağı da kendisi de sayısız derde derman oluyor. Sabahları tüketeceğiniz zeytinle metabolizmanızı hızlandırabilir güne enerjiyle başlayabilirsiniz.
Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Musa Özcan içerisinde çok sayıda yararlı madde ile A D E ve K vitaminleri bulunan zeytinin tüketilmesi halinde daha sağlıklı ve dinamik kalınabileceğini bildirdi.Zeytinin içerdiği fonksiyonel yararlı maddelerin yanı sıra yağından dolayı A D E ve K vitaminleri açısından da çok zengin olduğunu ifade eden Dr. Özcan kahvaltıların kaçınılmaz çeşnilerinden biri olan zeytinin özellikle yağının oleik asidinden dolayı adeta sağlık kaynağı olduğunu bildirdi.
Bu nedenle hiçbir zararı bulunmayan zeytinin sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Özcan şunları kaydetti: “Zeytinde zeytin ve zeytin yağına has bir bileşik olan acılık hissi veren oleuropein maddesi de bulunmaktadır. Zeytinde buruk acı ve yakıcı tat hissinden sorumlu olan fenolik bileşikler zeytinin duyusal özelliklerinin oluşmasına katkıda bulunuyor. Zeytinde oleuropein tyrozol gibi çok sayıda fenolik bileşikler bulunur. Zeytinin içerdiği D vitamini kemiklerin gelişmesinde önemli rol almaktadır. Bu nedenle özellikle gelişme çağındaki ilkokul çağındaki çocuklar zeytini düzenli şekilde tüketmeli. Sabah sofralarımızın vazgeçilmezlerinden olan zeytin içerdiği fenolik maddeler nedeniyle daha sağlıklı ve dinamik olmamızı sağlamaktadır.”
 
Top