Zencefilli Kurabiye Masalı

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Evvel zaman içinde, eski küçük bir evde kocasıyla beraber yaşayan, yaşlı bir kadın varmış. Çiftin hiç çocuğu yokmuş. Yalnızlık çekiyorlarmış. Bir gün kadın zencefilli ekmekten bir çocuk yapmaya karar vermiş.

Kadın: “Kocacığım bugün zencefilli kurabiyeden adam pişireceğim. Tüm malzemeleri hazırlamış. Ardından hepsini una eklemiş, hamuru açmış son olarak da zencefilli kurabiyeden güzel bir adam kesmiş.

Kadın: “Ne kadar yakışıklı bir zencefilli kurabiyeden adam oldu!” demiş sonrada şimdi de onu fırına verelim. Diyerek pişmesi için onu fırına koymuş. Kısa bir süre beklemiş, ardından tekrar fırının başına gitmiş;​

“Imm, çok nefis kokuyor.” Kremayla Kurabiyenin saçlarını ve ağzını yapmış. Gözleri için şeker, düğmeleri için ise vişne kullanmış. Her şey tamamlandıktan sonra zencefilli kurabiye adam ayağa fırlamış.
Zencefilli kurabiye adamı koşarken gören yaşlı kadın adeta şoka uğramıştı.
Zencefilli Kurabiye Adam: “Beni yemeyin” diyerek pencereden dışarı kaçmış.”

Kadın: “Dur… Bekle…”​

Zencefilli Kurabiye Adam ise “Koş, olabildiğince hızlı koş. Kimse beni yakalayamaz çünkü ben Zencefilli Kurabiye Adamım!” diye bağırıyormuş. Yaşlı kadın peşinden koşmuş ama onu yakalayamamış.
Zencefilli Kurabiye durmadan koşmaya devam etmiş.
Kadın: “Dur…” diye bağırmaya devam ediyormuş. ama o hiç durmuyormuş. bu sırada onu koşarken onu bir inek görmüş.

İnek: “Sen çok taze kokuyorsun. Yenilebilecek kadar iyisin.”​

Zencefilli Kurabiye Adam: “Ben yaşlı bir kadından kaçtım ve senin gibi şişko bir inekten de kaçabilirim! Evet kesinlikle kaçabilirim!” demiş.
Bu sefer inekte küçük adamı kovalamaya başlamış ama kurabiye adam daha hızlı koşuyormuş. Koşarken de yine sözlerini tekrarlıyormuş: “Koş, olabildiğince hızlı koş. Kimse beni yakalayamaz çünkü ben zencefilli kurabiye adamım.”
İnek yaşlı kadın ile birlikte zencefilli kurabiye adamın peşinden koşmuş ama yakalamayı başaramamışlardı.
Bu sefer de onu bir domuz görmüş: Domuz: “Çok lezzetli görünüyorsun! seni hemen yemek istiyorum.”
Zencefilli kurabiye adam: “Bunun için çaba harcamalısın pis domuz. Beni yakalayamazsın. Yaşlı bir kadından kaçtım. Bir inekten kaçtım ve senden de kaçabileceğim den eminim evet kaçabilirim! İstediğiniz kadar hızlı koşun kimse beni yakalayamaz çünkü ben zencefilli kurabiye adamım.” demiş.
Domuz da zencefilli kurabiye adamı kovalayan yaşlı kadına ve ineğe katılmış ama oda yakalayamamış.
Zencefilli kurabiye adam durmadan koşmaya devam etmiş. Koşarken onu bir tavuk görmüş. Tavuk: “Ne güzel bir yemek! Onunla yavrularımı doyulabilirim galiba.” diyerek oda zencefilli kurabiye adamın peşinden koşmuş ama o da yetişememiş.
“Peşimdekiler ne kadar da yavaş böyle!” diyerek kendisiyle gurur duyuyormuş. Öylece koşarken bir nehir görmüş ve yavaşlamış. Suya girince sırılsıklam olacağından korkmuş. Nehir kenarında su içen bir tilki görmüş.
Tilki: Bu gün karnımı doyulmak için ne güzel bir yemek! Tilki de zencefilli kurabiye adamın peşinden koşmuş.
Tilki: “Hey sen genç adam. Sakıncası yoksa arkadaş olabilir miyiz?”
Zencefilli kurabiye adam ilk kez böyle bir şey duyuyormuş ve çok memnun olmuş. “Evet bay tilki sakıncası yok ama bir şartım olacak”

Tilki: “Şartın nedir?”​

Zencefilli kurabiye adam: “Nehri geçmeme yardım eder misin?”
Tilki: “Evet, genç adam. Neden olmasın?” deyince zencefilli kurabiye adam çok rahatlamış.
Tilki: “Gel bay kurabiye adam. Sırtıma bin ve nehri geçmene yardım edeyim.”
zencefilli kurabiye adam tilkinin sırtına binmiş. Kurnaz tilki nehrin diğer kıyısına çıktıktan hemen sonra onu havaya atmış ve kocaman ağzını açmış. zencefilli kurabiye adam içeri düşer düşmez tilki ağzını kapatmış.
Tilki: “Evet gerçekten çok lezzetliydi.” demiş. Bu zencefilli kurabiye adamın sonuydu.