• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Zamanı Kullanmak !

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Zamanın iyi ve üretken olarak kullanımı konusunda zaman zaman kurslar düzenleniyor. İste bu kurslardan birinde zaman kullanma uzmanı öğretmen, çoğu hızlı mesleklerde çalışan öğrencilerine:

* "Hadi, küçük bir sınav yapalım" demiş. Ve masanın üzerine kocaman bir kavanoz koymuş. Sonra bir torbadan irice kaya parçaları çıkarmış, dikkatle üst üste koyarak kavanozun içine yerleştirmiş.

Kavanozda tas parçası için yer kalmayınca sormuş:

* "Kavanoz doldu mu?"

Sınıftaki herkes,

* "Evet, doldu" yanıtını vermiş.

* "Demek doldu ha" demiş hoca.

Hemen eğilip bir kova küçük çakıl tası çıkartmış, kavanozun tepesine dökmüş, kavanozu eline alıp sallamış, küçük parçalar büyük taşların sağına soluna yerleşmişler...

Yeniden sormuş öğrencilerine:

* "Kavanoz doldu mu?"

İsin sanıldığı kadar basit olmadığını sezmiş olan öğrenciler,

* "Hayır,tam da dolmuş sayılmaz" demişler.

* "Aferin" demiş zaman kullanım hocası. Masanın altından bu kez de bir kova dolusu kum çıkartmış. Kumu kaya parçaları ve küçük tasların arasındaki bölgeler tümüyle doluncaya kadar dokmuş. Ve sormuş yeniden:

* "Kavanoz doldu mu?"

* "Hayır dolmadı!" diye bağırmış öğrenciler. Yine

* "Aferin" demiş hoca.

Bir sürahi su çıkarıp kavanozun içine dökmeye başlamış.

sormuş:

* "Bu gördüklerinizden nasıl bir ders çıkardınız?"

Atılgan bir öğrenci hemen fırlamış:

* "Su dersi çıkarttık. Günlük is programınız ne kadar dolu olursa olsun, her zaman yeni isler için zaman bulabilirsiniz."

* "Hayır" demiş öğretmen. "Çıkartılması gereken asıl ders su; Eğer büyük taş parçalarını bastan kavanoza koymazsanız daha sonra asla koyamazsınız."

Ve tabii, herkesin kendi kendisine sorması gereken soruyu sormuş:

* "Hayatınızdaki büyük tas parçaları hangileri? Onları ilk iş olarak kavanoza koyuyor musunuz? Yoksa kavanozu kumlarla ve suyla doldurup büyük parçaları dışarda mi bırakıyorsunuz?"

Ya siz? Kaya parçalarına öncelik veriyor musunuz?
 

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
anlamlı bir yazı...keske önceliğimizi hep kaya parcalarına verebilsek...bazen tersten yapıyoruz hersyi sonra tepetaklak olup gidiyoruz..aslında cok basit belki çözümü ama biz içinde boğulacağımız bir ortam yaratıyoruz.....basit yollarla ugrasmıyoruz..
 

Gizemli Cadi

Forum Gururu
Güzel bir yazı..Şu ana büyük taşları kavonoza koyduğumu düşünüyorum..Bazen bu da insanı zaman zaman korkutuyor..Her şey bu kadar yolundayken bir aksilik olmasın diye ..Kavonozun çatlaması yada kırlmasından...
 
Top