Yüzer Kule - New City Center Landmark

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Az önce Cüneyt Özdemir'in Youtube üzerinden yaptığı yayını izlerken değinildi bu konuya. Sou Fujimoto Architects tarafından hakikaten ilginç kavramının hakkını veren bir mimari tasarıma sahip yüzer kule tasarımı planlanmış.

Umarız gerçeğe dönüşür... Gelelim yüzer kule ilgili haber ve görsellere...Sou Fujimoto Architects, Shenzhen'deki Qianhaiwan bölgesinin körfezindeki, anıtsal bir yüzer kule olan New City Center Landmark'ı tasarladı.

Qianhai_New_City_Center_Landmark01.jpeg


268 m yüksekliğindeki kule projesi ve üst kısımda güçlü bir yatay düzleme bağlanan, alçaldıkça yavaş yavaş kaybolan 99 ayrı kule benzeri elemandan oluşuyor. Aynı anda hem tek bir kule hem de bir kuleler topluluğu olan tasarım, farklılıklar çağında toplumların geleceğini sembolize ediyor.

Qianhai_New_City_Center_Landmark02.jpeg


Son zamanlarda büyük kentsel ve mimari gelişmelerin görüldüğü Qianhaiwan bölgesinde bir simge kule tasarlamak için davetli bir yarışma düzenlendi. Yarışmayı Sou Fujimoto Architects’in önerisi kazandı.

Sou Fujimoto Architects, tasarım konseptini oluştururken “21. yüzyılda yeni bir ‘kule’ ne anlama geliyor? Eyfel Kulesi gibi bir kule nasıl gelişebilir ve dikkat çekmeye devam edebilir?” gibi sorular sormuş.

Qianhai_New_City_Center_Landmark03.jpeg


Mimarlık ofisi, bulduğu yanıtlara ve bölgenin mevcut kentsel dokusuna dayanarak, bir grup adaya, gelecekte bir hava şehrine ve hatta havada asılı bir çeşmeye benzeyen pandantif benzeri bir yapı önermiş.

Kulede, bir restoran ve kafe ile üç boyutlu bir sergi alanı olarak da işlev gören bir izleme platformu bulunuyor. 99 kolye benzeri elemanın çoğunun ana kuleyle sınırlı temas noktaları var, bu da havada yüzüyormuş gibi görünmesini sağlıyor.

Qianhai_New_City_Center_Landmark04.jpeg


Kule esas olarak çelik, karbon fiber, kevlar halat ve beton ile inşa edilirken; çekirdeğin dengesi, kevlar gergi kabloları ile çevresel olarak yerleştirilmiş çelik makas sistemi ile korunuyor.

*Karbon kökenli, çok sağlam liflerden oluşan hafif bir malzeme.

Kaynak: AlıntıdırKule tasarımı ile ilgili teknik resimler...

New City Center Landmark


New City Center Landmark


New City Center Landmark


New City Center Landmark


New City Center Landmark


New City Center Landmark


New City Center Landmark
 

Top