Yusra tüm mülteciler için yüzecek

JosTeR

KAF SİN KAF !
Özel üye
Rio'da düzenlenecek 2016 Olimpiyat Oyunları'na katılmak için mücadele eden Suriyeli yüzücü Yusra Mardini, tüm mültecileri gururlandırmak istediğini söyledi.
Mülteci olarak Almanya'ya gelen ve Spandauer Wasserfreunde Kulübünde antrenmanlara çıkan 18 yaşındaki Mardini, Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC) Berlin'de düzenlediği basın toplantısında hedeflerini anlattı.

IOC'nin desteğiyle bu yıl olimpiyatlarda ilk kez yer alacak "Mülteci Olimpik Sporcular" (ROA) takımının kadrosuna girmek için mücadele eden Mardini, "Rio benim hedefim. Bunun için yoğun olarak çalışıyorum. Oyunlara katılarak ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan mültecilerin durumuna dikkat çekmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Olimpiyatlarda yer alarak mültecilerin hayallerini gerçekleştirmesi konusunda onları motive etmek istediğini de söyleyen 18 yaşındaki sporcu, "Tüm mültecilerin gururlandırmak istiyorum" dedi.

Ege Denizi'nden giden binlerce insandan biri
Mardini, Şam'dan kaçmasının ardından uzun bir yolculuğa çıkarak Türkiye, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Macaristan, Avusturya ve Berlin'e geldiğini anlattı. Ülkesini özlediğini de vurgulayan Mardini, "Bir gün geri dönersem çok mutlu olurum" şeklinde konuştu.

Antrenör Sven Spannekrebs ise genç yüzücünün olimpiyat hedefi için her gün çalıştığını vurgulayarak, "Yusra son 5 ayda çok gelişti. Her gün yeni sürprizler yapıyor" değerlendirmesinde bulundu.

2 yıl antrenman yapamadı
Spannekreps, Suriye'deki iç savaş nedeniyle Mardini'nin 2 yıl boyunca antrenman yapamadığını, genç atletin serbest stilde 200 metreyi 2 dakika 11 saniyede yüzdüğünü ifade etti.

Kaynak:Eurosport
 
Top