Yüksek Lisans Nedir - Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Suskun

V.I.P
V.I.P
-Yüksek Lisans Nedir
- Yüksek Lisans Başvuru Şartları
Yüksek Lisans Nedir, Ne Değildir

Yüksek Lisans, Lisans eğitimi bittikten sonra devam edilen eğitime verilen isimdir. Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans olarak ikiye ayrılır. Yüksek lisans eğitimi “Master” olarak da adlandırılmaktadır. Yüksek lisans başvurusu yapmak için ALES sınavına girip yeterli puan almış olmanız ve başvuru yaptığınız programın gerekliliklerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Detaylı bilgiyi başvuru koşulları sayfalarımızdan ve Yüksek Lisans Rehberi’nden öğrenebilirsiniz.

Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Yüksek Lisans başvurusu yapmak için öncelikle lisans diplomanızı almış olmanız gerekiyor. Enstitü ve programların istedikleri belgeler birbirinden bazı noktalarda farklılıklar gösterse de temel olarak istenilen belgeler ve gerekli koşullar aşağıdaki gibidir:

ALES Sınav Sonuç Belgesi
Lisans Diploması
Transkript
Özgeçmiş
Fotoğraf
Yabanci Dil Yeterliliği
Tavsiye Mektubu (Referans Mektubu)
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Askerlik Durum Belgesi​

Başvuru yaptığınız enstitü bu belgelerin hepsini isteyebilir ya da bazılarını istemeyebilir. Bazı enstitüler bunlara ek olarak başka belgeler de isteyebilirler.
Farklı Amaçlarla Yüksek Lisans Yapmaya Karar Verilebilir. Örneğin;

Mezun olduğu lisans programından memnun olmayan ve alan değiştirmek isteyen birisi farklı bir alanda eğitim görmek için yüksek lisans yapmaya karar verebilir.
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda okul yöneticisi ve müfettiş olmak isteyenler (MEB okul yöneticisi ve müfettiş atarken “eğitim yönetimi, teftişi, ekonomisi ve planlaması” tezsiz yüksek lisans programını veya “eğitim yönetimi ve teftişi” alanındaki yüksek lisans programını bitirmiş olmayı gerekli görüyor. MEB, atama sürecinde sınav ve kurs gibi çeşitli mekanizmaları da kullanıyor ama belirtilen yüksek lisans programlarını bitirmiş olmak bu işi yapmak isteyenlere büyük avantaj sağlıyor.)
Mezun oldukları yüksek lisans programında uzmanlaşmak isteyenler yüksek lisans yapmaya karar verebilirler.
“Yüksek” ünvanı almak isteyen mühendisler yüksek lisans yapmaya karar verebilirler. Yüksek lisans mezuniyeti ile “Yüksek Mühendis” ünvanı kazanırlar.
Akademisyen olmak isteyenler yüksek lisans yapmaya karar verebilirler. (Doktoraya başvurmak için yüksek lisans zorunluluğu aranmamakla birlikte yüksek lisans yapmış olmak önemli bir tercih sebebi olabilir)

En genel yüksek lisans yapma amaçları bunlar olsa da daha farklı amaçlar ile de yüksek lisans yapmaya karar verilebilir.