• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yeni Trend - Katlanan Ekranlar

Akıllı telefonların geleceği, katlanan modellerle belli oldu. Önce Royole sonra Samsung ve Huawei katlanan modellerini tanıttı. Sırada ise bekleyen pek çok şirket var.

ÖNCE dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES’te Royole şirketi, sonra Samsung ve geçen hafta Huawei’nin tanıttığı Mate X ile katlanan akıllı telefon devrimi resmen başladı. Şu anda kadar ürüne dönüşmüş olarak 3 modelin tanıtıldığı katlanan akıllı telefonlar için diğer teknoloji şirketleri de harekete geçti. Xiaomi, Motorola, TCL ve Oppo gibi markalarda ilk prototipleri geliştirdi. En çok merak edilen şirket ise Apple. Şu ana kadar sadece katlanan akıllı telefon patenti alarak kolları sıvayan Apple, bu çalışmalarını bir sır gibi saklıyor.

Peki katlanan akıllı telefonların en büyük farkı ne? Bu modellerin öne çıkan teknolojik yeniliği tabi ki ekranlarında. Camdan bir ekran yerine polimerden yapılan özel bir malzemeyle geliştirilen katlanan ekranlar, bu sayede düşmelere karşı daha dayanıklı. Buna ek olarak şirketlerin katlanan modellerde en çok üzerine çalıştığı diğer bir konu da katlama menteşesi. Özel patentler alınarak geliştirilen bu menteşelerin yapılabilmesi içi 100’den fazla parça kullanılıyor. Biz de bu hafta, tanıtılan ve önümüzdeki dönemde tanıtılması beklenen modelleri bir araya getirdik.


EKRANI EN BÜYÜK MODEL

MOBİL Dünya Kongresi’nde ‘Mate X’ modelini tanıtan Huawei, ekran büyüklüğü ve kullanım deneyimiyle dikkat çekiyor. Dışa doğru katlanan bir 8 inçlik bir ekrana sahip olan model, ‘Falcon Wing’ adındaki patentli menteşe ile katlanıyor. Modelin katlanmış pozisyonda önünde 6.6 inç, arkasında ise 6.3 inçlik bir ekranı bulunuyor. Modelin Türkiye’de raflarda bu yılın ortasında satışa çıkması bekleniyor.
2 bin 299 Euro

72704İLK TANITAN ŞİRKET OLDU

BÜKÜLEBİLEN ekran teknolojileri üzerine çalışan Çin merkezli Royole, ‘FlexPai’i ocak ayı başında tanıttı. Dışa doğru 180 derecelik açıya kadar katlanan modelin ekranı 7.8 inç. Kameralar ise modelin kenarında yer alıyor. Bu kameraların çözünürlüğü ise 20 megapiksel ve 16 megapiksel. Katlanmış pozisyonda ekranın büküldüğü tarafında yer alan ince ekran kullanılabiliyor. Örneğin; çağrılar bu kısımdan yanıtlanabiliyor. Model, şu anda geliştirici sürümüyle satışta. Meraklılara 128 GB ve 256 GB olmak üzere iki farklı depolama kapasitesi sunuluyor.
1.588 dolar

72707SON ŞEKLİNİ VERİYOR

ÇİN’in hızlı çıkış yapan akıllı telefon markalarından Oppo, şu sıralar katlanan akıllı telefon modeli üzerine yoğunlaşmış durumda. Bu konuda ilk tasarım örneklerinin sızdığı Oppo’nun katlanabilen akıllı telefonu, Huawei Mate X’te olduğu gibi dışarıya doğru katlanıyor. Tasarımda modelin inceliği dikkat çekiyor. Bu yüzden kameranın hafif çıkıntısı bulunuyorken, bu kısımda katlandığında karşısındaki yuvasına oturuyor. Paylaşılan bilgilere göre Oppo, tüketici talebine göre katlanan akıllı telefon modelini satışa çıkarıp çıkarmayacağına karar verecek.


İÇE DOĞRU KATLANIYOR

ABD’nin San Francisco şehrinde tanıtılan Galaxy Fold, katlandığında büyük ekran modelin iç kısmında kalıyor. Açtığınızda ise içinden 7.3 inçlik bir ekran çıkıyor. Katlandığında dışında 4.6 inçlik ek bir kapak ekranı mevcut. Modelde 6 kamera bulunması dikkat çekenler arasında. Bu kameraların biri 10 megapiksel olarak kapağında. Arkasında ise 3 kamera bulunuyor. Bu kameralardan biri 16 megapiksellik ultra geniş açı özelliğine sahip. Diğeri 12 megapiksellik geniş açı sunarken, telephoto lensi ise 12 megapiksel. Model açıldığında ise 10 megapiksellik bir kameranın yanı sıra 8 megapiksellik bir derinlik kamerası karşılıyor. Galaxy Fold’un Türkiye’de mayısta satışa çıkması bekleniyor. 1.980 dolar

72705


SON dönemlerde iyi bir çıkış yakalayan diğer bir akıllı telefon markası Xiaomi. Yeni trend, katlanan akıllı telefonlar olunca şirket, bu konudaki çalışmalarına hız verdi. Xiaomi henüz katlanan bir akıllı telefon modeli tanıtmadı. Ancak Xiaomi’nin Başkanı Lin Bin, sosyal medyada geliştirdikleri prototipi geçen hafta gösterdi. Model hakkında herhangi bir teknik bilgi olmasa da prototip görüntülerden Xiaomi de bu alanda iddialı olacak gibi. Göze çarpan ilk detay diğer katlanan modellerden farklı bir tasarıma sahip olması. Ekranın her iki yanından katlanan model, bu sayede çok daha küçük boyutlara sahip olabiliyor. Modelin isminin ise ‘Dual Flex’ olması bekleniyor. Ne zaman satışa çıkacağı veya satış fiyatının ne olacağı ise henüz belli değil.

KLASİK TASARIMINA DÖNECEK

BİR zamanların en klasik cep telefonu modellerine imza atan ve şu anda Lenovo çatısı altında yer alan Motorola, katlanan akıllı telefonlar konusunda çalışmalarını hızlandırdı. İlk patent işlemlerini tamamlayan alan Motorola, ‘Razr’ serisiyle katlanan eski tasarım anlayışına dönecek. Diğer tüm katlanan akıllı telefonlardan farklı olması beklenen model şu anda kullanılan akıllı telefonlar gibi dik olarak tutuluyor. Katlanması ise dik olarak ve içe doğru. Katlandıktan sonra oldukça küçülen model özellikle ergonomik açıdan avantaj sunacak.

72706


KATLANAN akıllı telefon trendiyle tüm gözler Apple’a çevrildi. Apple’ın katlanan iPhone modeli için gizli kapılar arkasında çalışmalar yaptığı ifade ediliyor. Hatta şirket, bu konudaki ilk patentlerini bile almış durumda. Apple’ın önce katlanan modellerin tüketici tarafında nasıl bir etki yaratacağını beklediği paylaşılan bilgiler arasında.
 
Top