Yeni pasaport müracaatı nasıl yapılır?

yesim434

V.I.P
V.I.P
1) İlk önce; Nüfus Cüzdanınızı veya T.C. Kimlik Numaranızı yanınızda hazır bulundurun.

2) Sonra, 0090 216 444 30 20 numaralı telefonu arayın. Bu numarayı 7 gün x 24 saat arayabilirsiniz. Veya www.epasaport.gov.tr'a girip, bu konuda gerekli bütün bilgileri oradan da alabilir ve bu sayfadan yeni pasaport için müracaat edebilirsiniz.

3) Telefonla görüştüğünüz memura mutlaka hangi konsolosluk için randevu almak istediğinizi söyleyin.

4) İlgili memur tarafından size verilen gün ve saatte, randevu aldığınız konsoloslukta hazır olun.

5) Konsolosluğa giderken pasaportunuz, nüfus cüzdanınız ve iki adet biometrik fotoğrafınızı beraber götürünüz. Fotoğrafların fotoğrafçıda çekilmesi gerekmektedir. 5x5 ebadında, arkası beyaz ve her iki kulak gözükecek şekilde olmalıdır. Kime pasaport alınacaksa onun mutlaka konsolosluğa gitmesi gerekmektedir.

6) Konsoloslukta sizin parmak iziniz alınacaktır.

7) Müracaatınız bittikten sonra yeni pasaport gelene kadar eski pasaportunuz geri verilecektir.

8) Yeni pasaportlar müracaat tarihinden sonra 10-12 gün içerisinde konsolosluğa ulaşmaktadır.

9) Müracaattan sonra yeni pasaportunuzun gelip, gelmediğini öğrenmek için daha önce aradığınız telefon numarasını 0090 216 444 30 20 veya e-mail ile epasaport.gov.tr "Online Başvuru İzleme"den öğrenebilirsiniz.

10) Pasaportlarınızın hazır olduğunu öğrendiğiniz zaman, konsolosluğa gidip pasaportunuzu imza karşılığı, bizzat almanız gerekmektedir.

11) Pasaport müracaatlarında şahsın kendisi (küçük çocuklar dahil), bizzat konsoloslukta hazır olmalıdır.

12) Yeni pasaport için verdiğiniz fotoğraflar şayet kabul edilmezse veya herhangi bir sorun varsa, müracaat ettiğiniz yerden e-mail adresinize bilgi verilecektir. Yahut kendiniz de bir sorun olup-olmadığını telefonla öğrenebilirsiniz.

13) Pasaport ücretleri; 1 yıllık 63,- Euro, 2 yıllık 86,- Euro, 3 yıllık 110,- Euro, 4 ve 10 yıllık pasaport: 144,- Euro'dur. (pasaport defteri dahildir)

14) Halen kullanılmakta olan eski tip pasaportların son kullanma tarihi: 24.11.2015'dir. Bu pasaportlar bu tarihten sonra kesinlikle kullanılamayacaktır. Havaalanından geri dönebilirsiniz.

15) Yeni pasaport için randevu almadan konsolosluğa gelenlerin işlemleri yapılmamaktadır.

16) Yeni pasaportlarda meslek hanesi bulunmamakta ve kişinin mesleği pasaporta yazılmamaktadır.

17) Yeni pasaport için başvuran erkek vatandaşların askerlik tecil belgesi veya tezkeresinin yanında olması gerekmektedir.

18) 18 yaşından küçüklerin anne ve babası veya boşanmış ise velayeti verilen kişinin, kesinleşmiş mahkeme kararı ile birlikte gelmesi gerekmektedir.

19) Kısıtlı, engelli veya 18 yaşını doldurmuş olup da, kendisi başvuramayacak durumda olanların (zihinsel hasta vs.) VASİ KARARI gerekmektedir. (Vasi kararı Almanca ise, Türkiye mahkemelerinde kesinleşmiş olmalıdır)

20) 12 yaşından gün almamış çocukların başvuru formları velileri veya vasileri tarafından imzalanmaktadır. 12 yaşından gün almış ve daha büyük çocukların başvuru sırasında imzaları alınmaktadır.

21) 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5'inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.

22) E-Pasaport Çağrı Merkezi (0 216 444 30 20) veya bu sitede yer alan "Online randevu talebi" üzerinden eşinizin veya çocuklarınızın e-Pasaport başvuruları için T.C.Kimlik numaralarını hazır bulundurarak gerekli randevuyu alabilirsiniz. Ancak müracaat sırasında adına pasaport düzenlenecek kişi de konsoloslukta hazır bulunmalıdır.

23) E-Pasaportlarda çocukların anne veya babalarının pasaport refakat hanesine kaydedilmesi teknik olarak mümkün olmadığından e-Pasaportlar hangi yaşta olursa olsun tüm bireyler için müstakil olarak düzenlenmektedir. Bu nedenle e-Pasaportlarda refakat hanesi bulunmamaktadır.

24) İzin sezonu yaklaştığından ve yeni pasaport aldıktan sonra Avusturya Oturma İznini de almanız gerektiğinden (veya diğer ülke), şayet pasaportunuzdaki süre az ise, yeni pasaport almaya hemen başvurmanız uygun olacaktır.

25) İzine gittiğinizde Türkiye'de ikamet ettiğiniz il ve ilçenin Emniyet Müdürlüğünden de yeni pasaport almanız mümkündür.
 
A

alkım

Ziyaretçi
bir hafta önce pasaportumu yenilettim fakat hala gelmedi konu ile ilgili bir bilgisi olan var mı?
 
Top