Yeni Eğitim Sistemi Nasıl Olacak?Maddeleri Nelerdir?

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Yeni eğitim sistemi ile ilgili son dakika açıklamaları araştırılıyor. Yeni eğitim sistemi nasıl olacak, maddeleri nelerdir? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yarın tanıtacağı yeni ortaöğretim modeliyle liselerde ''reform'' niteliğinde uygulamalar hayata geçirilecek. Buna göre, yeni lise sistemi ilk olarak 2020-2021 eğitim öğretim yılında 9'uncu sınıflardan başlayacak ve kademeli bir geçiş süreci olacak. Yeni modelde ortaöğretimde ders sayıları azaltılacak, liselerde ''kariyer ofisleri'' oluşturulacak.
t25_170520191011366559780.jpg

Yeni eğitim sistemi ile ilgili MEB son dakika açıklaması yakından takip ediliyor. Yeni eğitim sistemi nasıl olacak, maddeleri nelerdir? Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "18-22 Kasım 2019'da ilk ara tatil yapılacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. Ara tatillerde bir ana tema başlığı altında bilim, kültür, sanat, spor, gezi, fuar gibi etkinlikler planlanacak." açıklamasını yapmıştı. Şimdi sıra yeni eğitim sistemi açıklamasına geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yarın tanıtacağı yeni ortaöğretim modeliyle liselerde "reform" niteliğinde uygulamalar hayata geçirilecek. Buna göre, yeni lise sistemi ilk olarak 2020-2021 eğitim öğretim yılında 9'uncu sınıflardan başlayacak ve kademeli bir geçiş süreci olacak.

Yarın açıklanacak yeni eğitim sisteminin ayrıntıları belli oldu.YENİ EĞİTİM SİSTEMİ NASIL OLACAK?
İşte eğitimde yeni sistemin ayrıntıları:
  1. Ders sayısı azalıyor.
  2. Liselere Kariyer Ofisleri geliyor.
  3. 12. Sınıflarda Ders saatleri azaltılıp destek çalışmaları geliyor.
  4. Her öğrenci üniversitedeki gibi kendi istediği dersleri seçebiliyor.
  5. Yeni lise sistemi ilk olarak 2020-21 yılında 9.sınıflardan başlıyor. Kademeli geçiş olacak.
  6. Bilgi Kuramı zorunlu ders haline geliyor.
  7. Yaparak uygulayarak öğrenme ağırlık kazanıyor.
  8. 12.sınıfta çok enteresan yenilikçi dersler geliyor.
9.12'nci sınıflarda ders saatlerinin azaltılarak destek çalışmalarının getirilmesinin de planlandığı modelde, her öğrenci üniversitedeki gibi kendi istediği dersleri seçebilecek.
10.Derslerde yaparak, uygulayarak öğrenme ağırlık kazanacakken özellikle 12'nci sınıflar için yenilikçi dersler getirilecek.
Haziran ayında ders yerine "yaşam becerileri" etkinlikleri yapılacak

11.Yeni modele göre ayrıca öğrencilerin her alandan ders alabileceği dengeli bir ders çizelgesi oluşturulacak. Haziran aylarında dersler yerine proje sunumları, portfolyo hazırlıkları gibi yaşam becerileri etkinlikleri gerçekleştirilecek.
12.Ortaöğretimde yeni modele ilişkin detaylar, yarın Bakan Selçuk tarafından açıklanacak.
170520191008076929741.jpeg

YENİ EĞİTİM SİSTEMİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Yeni eğitim sistemi 18 Mayıs tarihinde açıklanacak.
OKULLAR NE ZAMAN TATİL OLACAK?
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "18-22 Kasım 2019'da ilk ara tatil yapılacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. Ara tatillerde bir ana tema başlığı altında bilim, kültür, sanat, spor, gezi, fuar gibi etkinlikler planlanacak." açıklamasını yaptı.
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: "Yapılandırılmış ara tatillerde çocuklara ve öğretmenlere dinlenme ve etkinliklere katılım imkanı sunulacak" dedi.
170520191024326925831.jpg

YENİ EĞİTİM TAKVİMİ
2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başlayacak.
18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak.
(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)
25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci dönem devam edecek.
Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak.
(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün)
İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak.
06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek.
(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)
13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.