Yelkovankuşu (Puffinus)

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Yelkovan kuşu
Yelkovankuşu (Puffinus)
260px-Puffinus_griseus.pngPuffinus griseus
Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Procellariiformes(Tüpburunlu kuşlar)
Familya: Procellariidae(Yelkovangiller)
Cins: Puffinus
Brisson 1760

Sinonimler
Ardenna Reichenbach 1853
Thyellodroma Stejneger1888
Hemipuffinus Iredale 1913
Neonectris Mathews 1913
Yelkovankuşu (Puffinus) Fırtına kuşları Procellariiformes takımından martı iriliğinde bir okyanus kuşu.Bir çok türü vardır. Hepside iyi yüzücü ve çoğu dalıcıdır.
250px-P_puffinus_griseus.jpg


Yelkovankuşu


250px-CorysShearwaterTop.jpg

Yelkovankuşu

Özellikler


Boyları 30-63 cm uzunluğundadır. Perde ayaklı göçmen kuşlardır. Sivri ve uzun kanatlarıyla uzun mesâfeler kat ederler. Çoğunun sırtları gri siyah kahverengi ve karın altları beyazdır. Tamamen siyah olan türler de vardır. Tüyleri sık ve su geçirmez özelliktedir. Uzun ve ucu çengelli gagaları boynuzsu plaklarla örtülüdür. 15 yıl kadar yaşarlar. Burun delikleri tüp şeklinde ayrık iki boru hâlinde dışarı açılır.

Beslenme


Yelkovankuşları uçarken su yüzeyine yakın uçar ve yüzeyde bulabildikleri küçük balıklar deniz kabukluları yengeç salyangoz ve atıklarla beslenirler.

Davranış


Yalnız üreme dönemleri karaya çıkarlar. Kuluçka zamanı haricinde okyanuslardaFırtına kuşları gibi midelerinden yağlı ağır kokulu bir madde salgılarlar. Bazıları bunu yavrularını beslemede bir kısmı ise düşmanlarına karşı kendilerini korumada kullanırlar. Tehlike anında bu sıvıyı burun deliklerinden dışarı fışkırtırlar. Çok uzaklara göç eden mükemmel uçuculardır. Koloniler halinde açık adalarda ürerler. Kullanılmayan tavşan yuvalarını veya kendi açtıkları çukurları yuva olarak kullanırlar. Tek ve beyaz bir yumurta yumurtlarlar. Özellikle Avustralya adalarında büyük koloniler meydana getirirler. Tekeşlidirler. Erkek ve dişi sırayla kuluçkaya yatarlar. 50 gün içinde yumurta açılır. Yavru 12-14 hafta anne ve baba tarafından yuvada beslenir. Sonra yalnızlığa terk edilir. Yürüyemeyecek kadar irileşen yavru bir hafta zarfında zayıflayarak yuvadan ayrılır. Anne ve babasının uçtuğu yöne doğru uçmaya başlar. 3-4 yıl sonra içgüdüsü ile doğduğu yere döner. Yelkovan kuşlarının yön bulma kabiliyetleri güçlüdür. Uçsuz bucaksız okyanuslar üzerinden uçarak yuvalarını şaşırmadan bulurlar.

Yayılış


Yelkovankuşu Akdeniz ülkelerinde ve Türkiye'de de bulunur. Örneğin İstanbul Boğazı'nda suyun az üzerinde sürüler halinde Karadeniz'den Marmara'ya veya Marmara'dan Karadeniz'e hızla uçarlar. Türkiye'de bulunan türü sarıgagalı yelkovandır (Puffinus kuhlii).
Deney için alınan iki yelkovankuşundan biri Venedik'te (İtalya'da) diğeri Boston'da (ABD'de) serbest bırakıldı. İlki 1300 km'lik yolu iki haftada aşarak yuvasına ulaştı. İkincisi ise 500 km'yi 125 günde alarak yuvasını buldu. Yelkovankuşları göçmen kuşlarıdır. Kuluçka zamanı haricinde daima denizde yaşarlar.

Türler

Puffinus puffinus
Puffinus assimilis
Puffinus atrodorsalis
Puffinus auricularis
Puffinus bannermani
Puffinus bulleri
Puffinus carneipes
Puffinus creatopus
Puffinus gavia
Puffinus gravis
Puffinus griseus
Puffinus heinrothi
Puffinus huttoni
Puffinus lherminieri
Puffinus mauretanicus
Puffinus nativitatis
Puffinus opisthomelas
Puffinus pacificus
Puffinus persicus
Puffinus tenuirostris
Puffinus yelkouan
 
Top