• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yaz ayları kalp krizini tetikliyor..

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Yaz sıcakları, genel vücut sağlığı için olumsuz etkilerinin yanı sıra kalp sağlığı için de çeşitli tehlikeleri beraberinde getirebiliyor. Beslenme ve uyku düzeni, kıyafet seçimi, vücudun soğuk- sıcak dengesinin korunması ve güneşten korunma, kalp hastalarının yazın dikkat etmesi gereken önemli noktalar arasında yer alıyor.
Duş alınan suyun soğuk olması ya da klima havasına doğrudan maruz kalınması gibi durumlar kalp sorunlarını tetikleyebiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Ahmet Taner Çetintaş, sıcak havalarda kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin dikkat etmesi gereken noktaları anlattı. Özellikle 50 yaş üzeri, aşırı kilolu ve kalp rahatsızlığı bulunan kişiler için tehlikeli olan sıcak havalarda vücut normal sıcaklığını korumak için daha fazla çaba sarf eder. Terleme ve derinin sıcaklığı vücuda eşit dağıtma çabası, temel olarak bunu sağlar. Bu uğraş kalp hızını artırır ve kan basıncının düşmesine neden olarak kalp damar sistemine ek bir yük bindirir.
Bu yük, bilinen kalp hastalığı olan kişilerde belirtilerin kötüleşmesine neden olabilir. Kalp damar hastalığı olan bir insanda göğüs ağrısı başlayabilir ya da kalp yetersizliği olan birinde nefes darlığı gelişebilir. 40-50 derece sıcaktan, klimanın çalıştığı 18-20 derecelik bir ortama girmek, özellikle kalp hastaları için hayati risk oluşturabilir. Klimalı ortamlar akciğer hastalıklarına da yol açar. Hastanın akciğerlerdeki oksijen kapasitesine ait bir bozukluk, kalp krizine ve kalp yetmezliğine yol açabilmektedir. Bu nedenle klimalı ortamda bulunulacaksa, ideal ısının 22 derecenin altında olması önemlidir.

KALP HASTALARININ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER
Gün içerisinde özellikle öğle ve öğleden sonra saat 16.00'a kadar olan sürede açık havada bulunmayın

Güneşin altında 15 dakikadan fazla kalmayın

Eğer güneşli bir havada açık havada vakit geçirecekseniz, mutlaka yeterli miktarda su içmeye dikkat edin

Yorucu fizik aktivitelerden kaçının, yaz aylarında düzenli bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın

Sıvı kaybını artırmayacak pamuklu, açık renkli giysiler giymeye, şapka ve gözlük takmaya özen gösterin

Yürüyüş öncesi ve sonrası mutlaka yeterli miktarda sıvı alın

Yürüyüş aralarında gölge ve serin yerlerde dinlenerek ve nefes alarak kalp sağlığınızı koruyun

Tatil beldelerinde deniz ve havuz kenarında alkollü ve kafeinli içecekler içmekten kaçının

Klima derecesini ortalama 22-23 derecede tutun

Çok soğuk deniz, havuz veya soğuk duşa girmek kalp sağlığı açısından risklidir. Bu yüzden ılık su tercih edin

Sauna ve hamam gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durun

Düzenli ve dengeli beslenin.

KLİMANIN ÖNÜNDE DURMAK FELÇ EDER
Klima çarpmalarına karşı uyaran Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, "Yazın, klima çarpmalarına dikkat. Bilinçsiz klima kullanımı, üst solunum yolları enfeksiyonlarına, zatürre ve yüz felcine sebep olmasın" dedi. Ulusoy sözlerini şöyle sürdürdü: "Yazın, tabii ki klima ortamı serinletiyor ve cennet gibi bir ortam sağlıyor. Ancak klima kullanımındaki en önemli püf nokta, yüzümüze ve bedenimize direk vurmasın. Uyuduğumuz odada mümkünse, uyumadan önce klimayı çalıştırmak ve uyurken kapatmak doğrudur. Klimalar, havayı kuruttukları için burun tıkanıklığını da arttırırlar. Bir de bilinenin aksine, bademcik iltihabı, yaz aylarında daha çok görülüyor.".
 
Top