Yaşam Koçluğu ve Eğitim Koçluğu - Uzmanına Sorun

Sitedemizde Yaşam ve Eğitim koçluğu bölümü olmasını ister misiniz?

• Yaşam Koçluğu bölümü olsun.

Oy: 9 33.3%
  • Eğitim Koçluğu bölümü olsun.

Oy: 5 18.5%
  • Her iki seçeneği de kapsayan bir bölüm olsun.

Oy: 15 55.6%
  • İlgi görmez, açılmaması uygundur.

Oy: 0 0.0%
  • Olmasını isterim ama ilgim dışında.

Oy: 2 7.4%
  • Olmasını isterim ve soracak sorularım var.

Oy: 6 22.2%

• Toplam katılan
    27

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Arkadaşlar bu gün yaşam koçluğu konusunda eğitimli iki bayan arkadaşımla görüştüm. Talep olursa sitede bu anlamda sorulan soruları cevaplayabileceklerini söylediler. Bir ek bölüm de eğitim koçluğu (19 yaşa kadar)...

Fikirlerinizi almak istiyorum. Eğer talep olursa "Doktorunuz Sizlerle" adlı bölümün hemen altına Yaşam ve Eğitim Koçluğu adı altında bir bölüm açabiliriz. Veya sadece yaşam koçluğu...

Aslında günümüz yaşamına bakınca hepimizin zaman zaman bir yaşam koçuna ihtiyacımız var gibi görünüyor. Ancak bölüm açılıp atıl şekilde kalmasını istemiyorum. Fikirlerinizi hem sözel hem de anket yoluyla almak istiyorum.

Anketi gören herkesin oylamaya katılması ve fikirlerini belirtmesi yönlendirici olur bizim için...

Not: Birden çok seçenek işaretleyebilirsiniz...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Örneğin ne gibi sorular sorabiliriz. Yani neleri kapsıyor @YoRuMSuZ ?
Aslıda uygun bir bölüme yaşam koçluğu adı bir konu açabiliriz. Bu gün epeyce dinledim ama tam olarak birkaç cümle ile anlatmak zor. En kısa tanımı şöyle yapılmış nette:

Yaşam koçluğu, en basit anlatımla hayallerinizi planlara, planlarınızı da gerçeğe dönüştürmektir.

Sorular sorulmaya başladığında aslında karşılıklı sohbete dönüşecek diye düşünüyorum. Yaşam koçluğunu psikiyatri ile karıştırmamak lazım. Görüşmeler psikolojik sorunları olmayan ancak mutlu olma noktasında iknaya ihtiyaç duyan insanlarla yapılmakta imiş. Şöyle düşünün bir sohbet anında değer verdiğiniz birinin söylediği bir cümlenin, üzerimizde "bak bu açıdan olaya hiç bakmamıştım" etkisi yaratması gibi bir durumun kapsamlı şekli benim anladığım kadarı ile.

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Tamamiyle sohbet havasında geçen, kabaca tabirle tıkandındığınız anda bir yol gösterici rolü ustlenen bir durum bu. Forumda olması guzel olacaktır. Reelde başvurulan yerlerdendir. Bu psikologdan tamamen ayrı. Burada egitim kocu psikoloji dışında hayatınızda olan veya olmasını istediginiz herseyi konusabiliyor ve onunla bir yol hatitası bile çizebiliyorsunuz. Daha pozitif bir bakış açısı kazandırıyor.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Tamamiyle sohbet havasında geçen, kabaca tabirle tıkandındığınız anda bir yol gösterici rolü ustlenen bir durum bu. Forumda olması guzel olacaktır. Reelde başvurulan yerlerdendir. Bu psikologdan tamamen ayrı. Burada egitim kocu psikoloji dışında hayatınızda olan veya olmasını istediginiz herseyi konusabiliyor ve onunla bir yol hatitası bile çizebiliyorsunuz. Daha pozitif bir bakış açısı kazandırıyor.
Durumdan haberdarsın sen sanırım Çağla. Benim geçen yıla kadar hiç haberim olmayan bir bölüm bu ama çok yakın gelecekte oldukça yaygınlaşacak, geleceğin mesleklerinden biri olabilir diye bakıyorum olaya..

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Durumdan haberdarsın sen sanırım Çağla. Benim geçen yıla kadar hiç haberim olmayan bir bölüm bu ama çok yakın gelecekte oldukça yaygınlaşacak, geleceğin mesleklerinden biri olabilir diye bakıyorum olaya..
Kesinlikle gelecegin hatta günümüzün meslegi yasam koclugu. Ve birkac tanidigimin kocu var konuyu oradan biliyorum. Aslinda cokda guzel birsey. Psikolojiye girmeden kendine bir danisman tayin ediyorsun ve bir cok soruyla bir yol haritasi cizmene yardimci oluyor. Fikir alis verisleri tamamen rahatlatıcı çözümler sunuyor.