Yas ve kayıpları daha kolay atlatmak için neler yapılmalı

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Hepimiz sevdiğimiz birini, değer verdiğimiz fırsatları ya da nesneleri, sağlığımızı, toplum içindeki konumumuzu, kariyerimizi, sahip olduğumuz şeyleri kaybetme durumuyla karşı karşıya kaldığımızda derin ve acı hissettiren bir yas sürecine gireriz. Peki girdiğimiz yas süreciyle nasıl başa çıkabileceğimizi ne kadar biliyoruz? Yas ve kayıpla başa çıkabilmek için işte yapılması gerekenler:

1.Duygularınızı adlandırın ve tanımlayın. Karmaşık ve yoğun duygular yaşamak, öfke ve hüznün karıştırılmasına neden olabilir. Bu yüzden duygusal acı çekiyorsanız yapmanız gereken ilk şey içinizde o an deneyimlediğiniz duyguların ne olduğunu yazma, diğer insanlarla konuşma gibi yollarla bulmaktır.

2.Kendinize iyi bakın. Karşılaşılan kayıp ve onun getirdiği yas süreci, insanı gündelik yaşamdan uzaklaştırma, işlevselliğini yerine getirememe ve sağlığını etkileyecek davranışlarda bulunmaya neden olabilir. Böyle bir sürecin içerisindeyken, gerçekleştirmek her ne kadar zorlayıcı olsa da, fiziksel ve ruhsal açıdan sağlığınıza iyi gelecek faaliyetlerde bulunmak toparlayıcı olacaktır.

3.Kendinize nelere teşekkür borçlu olduğunuzu hatırlatın. Günlük yaşantı içinde olduğu için içinizde minnet duygusu oluşturan şeyleri hatırlamak, var olduğu ya da gerçekleştiği için sizi mutlu eden şeylere odaklanmak yas sürecinin getirdiği olumsuzluk ve karamsar bakış açınızın değişmesine yardımcı olacaktır.

4.Olumlu iç konuşmalar yapın. Etrafınızdan yeterince destek görmediğinizi hissettiğiniz koşullar başlıca olmak üzere kendinizle iletişim kurmak, üzerinizde oldukça tesirli değişimler yaratacaktır. Zor bir süreçten geçtiğinizi kabul ederek, zaman alacak olsa bile bunu atlatabileceğinize ve umut verici şeylerin var olduğuna kendinizi inandırmak, süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır.

5.İyi bir dinleyici ile konuşun. Böyle yoğun duygularla dolu bir süreç yaşamaktayken, sizi kendini tamamen vererek dinleyebilecek, sizi rahatlatabilecek ve empati kurma yeteneğine sahip arkadaş, yakın, psikolog gibi iyi dinleyicilerle konuşmak bu süreci atlatmanızı kolaylaştıracaktır.
 
Top