• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Yandex Webmaster Hizmeti - Sitemap Ekleme

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Yandex.com.tr sadece sayaç değil webmaster araçları konusunda da iddialı. Daha çok yeni olmasına rağmen servislerinden webmasterlar haberdar oldu ve heyecanla karşılandı.

Yandex webmaster hizmeti ile siteniz hakkında çok detaylı analizlere ulaşabilir, hataları görebilir, aldığınız sonuçlara göre sitenizle ilgili içerikleri düzenleyebilirsiniz.

Bu hizmetten yararlanmak için yandex mail kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Yandex webmaster araçları sayfasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Yandex Webmaster bölümüne sitemap eklemek için...

* Yandex Email kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın.

* Anasayfanın üstünde yer alan "Tüm Servisler" linkine ve hemen akabinde açılan pencereden "Webmaster" linkine tıklayın.

yandex_hizmet.png

* Yandex webmaster araçlarından yararlanabilmek için sitenizin size ait olduğunu ispatlamanız lazım. Bu işlem de son derece kolay şekilde gerçekleştiriliyor.

Başvuru aşamasında sitenizin sizin olduğunu göstermeniz için çeşitli seçenekler var. Eklediğim 2 sitenin birinde verilen isimde boş txt dosyası, diğerinde verilen isimde bir html dosyasını kök dizine (root) attım. Her iki denetimde başarı ile sonuçlandı.

Kök dizine ilgili dosyayı yükledikten sonra "Denetle" butonuna tıklayarak sitenin size ait olduğun kanıtlamış oluyorsunuz. Aşağıdaki resimde onay ekranı görünüyor.

yandex1.png

* Hemen sonra sol menüden İndexleme Ayarları > Site Haritası linkine tıklayıp sitemize ait sitemap dosyasının linkini girip "Ekle" butonuna tıklayın. Eğer sitemap yolunuz doğruysa kabul edilecektir.

yandex2.png

* Bu işlem sonrasında sitemap dosyanızın başarı ile eklendiğini görebilirsiniz.

yandex3.png

Bu işlemden sonra sitenize ait çok detaylı analizlere ulaşmanız mümkün. Yandex webmaster araçları güçlü bir alternatif olarak elinizin alında bulunmalı diyorum ben :)