XP Çalışırken F-Disk Atalımmı?

M

misafir

Ziyaretçi
XP çalışırken diskimizi bölümlere ayıra bilecegimizi biliyorsunuz zaten ama bunu nasıl yapıyoruz . her hangi bir programa gerek olmadan disk bölümleri ile oyuncak gibi oynuyoruz tabi........
linux un partition menageri gibi xp ninde hdd ile oynıya bilen bir programı mevcut oda "compmgmt" komutu
başlat>çalıştır> ve aşağıdaki gibi komutu yazıyoruz
C:\WINDOWS\system32\compmgmt.msc

disk yönetimi bölümünden

M

misafir

Ziyaretçi
daha sonra önümüze bilgisayar yönetimi penceresi çıkıyor

bu pencerede işaretli bölümde disk bilgileri yer alıyor bende 80 gb bir hdd var ve görüldüğü gibi xp 9,77 gb sini kullanıyor ve diğer kısım ham olarak duruyor

M

misafir

Ziyaretçi
resimdeki gibi ayrılmamış alana sağ tıklıyoruz ve "yeni bölüm" seçeneğini işaretliyoruz

işte karşınızda yeni bölüm sihirbazı

M

misafir

Ziyaretçi
ileri butonuna tıkladıktan sonra bölüm türünü seçmemiz lazım biz birincil bölüm olarak seçtik (daha sonra xp ile beraber başka bir microsoft os kullanmak istersek bu şekilde daha kolay olur hiçbir ayar istemez.bir diskte ms tabanlı 4 taneden fazla os kullanılamaz.)

şimdi bölümün boyutunu secelim ben 2 adet 20 gb 1 adet 26 gb olarak 4 e böldüm hdd yi

M

misafir

Ziyaretçi
sıra geldi sürücü harfini değiştirmeye xp kendisi otomatik olarak bu harfleri atıyor ama isterseniz siz değiştirebilirsiniz.

sonra yaklaşırken diskimizi kullanabilmemiz için biçimlendiriyoruz ben bu diskte linux ve xp yi bir arada kullanacağım için fat32 sisteminde biçimlendiriyorum

sona geldik...... bu işlemleri diğer parçalar içinde uyguladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmaya gerek yok disklerimizi hemen kullanabiliriz.

bilgisayar yönetimindede bu görülüyor..

işte bitti şimdi artık sistem kurulu (c:\ ) partitiona dokunmadan diğer disklerimize fdisk yapabiliriz kolay gelsin...