• Merhaba Ziyaretçi.
    "Serbest Çekim" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek istiyoruz...

WordPress Tema Dosyalarında Shortcode Kullanımı, do_shortcode

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bazı eklentiler veya temaların sunduğu shortcode kullanımı sitemizin herhangi bir alanına istenilen bilgiyi gömmemizi ve göstermemizi sağlayan oldukça kullanışlı bir özelliktir. Genel olarak yazı ve sayfa alanlarında kullanılan shortcode (kısakod) özelliğini tema dosyalarında da kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bu durumda bizim ihtiyacımız olan şey do_shortcode kullanımı...

Shortcode köşeli parantezler içinde kullanılan bir fonksiyodur. Örnek: [buraya-shortcode-girilecek]

Örneğin ilgili kodu temanızın header, footer veya başka bir alanında kullanabilirsiniz. Bunun için önce ilgili shortcode kodunu öğrenin ve kullanmak istediğiniz temanın (örnek: footer.php) dosyasını açın ve kullanmak istediğiniz alana şu şekilde giriş yapın.

Kod:
<?php echo do_shortcode( '[buraya-shortcode-girilecek]' ); ?>

Artık istediğiniz alan FOOTER bölümünde gösterilecektir.
 
M

murat balıkçı

Ziyaretçi
Wordpress sitemde yazmış olduğum shortcode fonksiyon.php içerisinde çalıştırıyorum. Tüm yazılarda sorunsuz çalışıyor fakat title ve description "[shortcode]" olarak görünüyor. Buralarda nasıl çalıştırabilirim acaba?
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
ŞURADA sayfa başlığında kısakod çalıştırmak için bir tartışma konusu açılmış. Yazı içi kısakodları title bölümünde çalışıtıramayabilirsiniz.
 

Top