• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Windows Vista’nın Betası Yayınlandı.!

Melek

Özel Üye
Özel üye
Microsoft, aylar süren denemelerden sonra yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista’nın kamuya açık betasını denemeye açtı.

Microsoft önce 2006’da çıkaracağını açıkladığı, ancak 2007 başına ertelediği yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista’nın betasını ‘Customer Preview Program’ adı altında kullanıcılarla paylaşıyor.

Microsoft, kullanıcıların betayla ilgili yorumları ve düzeltmelerini paylaşmalarını amaçlıyor.

Microsoft, tüm yazılım ekibini işletim sisteminin Ocak 2007’ye yetişmesi için seferber ederken, bir yandan da betaya gelecek tepkileri değerlendirecek.

Vista’nın iki deneme sürümünden Beta 2 şimdi yayımlanmış oldu, ‘release candidate 1’ ise 2006 sonuna hazır olacak.

Windows Vista Beta2, Microsoft’un kurumsal sitesinden indirilebilir.

Vista’nın betası İngilizce, Almanca ve Japonca olarak yayınlandı. Betanın 32-bit versiyonu 3.5 GB, 64-bit versiyonu ise 4.4 GB hacminde.

Şirket betayı deneyecek kullanıcılara betanın günlük işler için kullanılan bilgisayara yüklenmemesi ve kurulumda aksaklık çıkması halinde bilgisayarın önceki ayarlara dönemeyeceği uyarısını yapıyor.

Betanın bilgisayara yüklenmesiyle yazılımlarda bazı uyumsuzluklar olabileceği belirtiliyor.

GERÇEK VİSTA’YI KULLANMAK İÇİN TEKNİK ÖZELLİKLER

Yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista’yı çalıştırabilmek için bilgisayarların sahip olması gereken özellikler şöyle:

800 MHz işlemci, 512 MB bellek, 20GB sabit disk (bunun 15GB’ının boş olması gerekiyor).

Bilgisayarın Vista’nın üst özelliklerini çalıştırabilmesi için ise, 1GHz işlemci, 128MB grafik bellek, 1GB sistem belleği ve 40GB sabit disk olması gerekiyor.

Daha önce 2003’te çıkacağı açıklanan ancak birçok kereler ertelenen yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista.,

Business, Enterprise, Home Basic, Home Premium, Ultimate ve Vista Starter olmak üzere 6 ayrı versiyonla piyasaya sürülecek.

Microsoft kullanımdaki en güncel işletim sistemi Windows XP’yi 2001’de çıkarmıştı. Vista’nın 2007’de söz verildiği gibi piyasaya çıkması halinde, ilk kez iki işletim sistemi arasında 6 yıl gibi uzun bir süre olacak.
 
Top